Dünya Elit komandolar
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Elit komandolar

Türk Ordusu’nun iftihar kaynağı olan SAS ve SAT komandoları gibi Amerikan elit birlikleri de çok zor şartlarda eğitim görüyor. Birliklere ilk seçilen askerlerin % 70’i elenirken kalan komandolar en önemli görevler için yetiştiriliyor.

Elit birliklerin eğitimleri arasında, resimde görüldüğü gibi, son derece zor sualtı çalışmaları da var. Elleri ayakları bağlı olarak suya atlayan komandoların dakikalarca nefeslerini kontrol etmeleri gerekiyor.

SOĞUK Savaş sonrası değişen güç dengeleri ve buna uygun olarak geliştirilen yeni askeri strateji, Amerikan ordusunda özel eğitimli seçkin operasyon birliklerini ön plana çıkardı. Her biri beyazperdenin ünlü İngiliz ajanı James Bond gibi eğitilen elit komandolar Amerikan genelkurmayının gözbebeği haline geldi. Batı ülkelerinde düzenli ordular giderek küçülürken özel birlikler gerek parasal gerek insan kaynağı açısından güçleniyor.

Bu süper komandolar örneğin Peru'daki Japon elçiliği baskınından Bosna'daki kanlı savaşa ve Somali'deki operasyona kadar birçok yerde görev aldı.

‘US News & World Report’ dergisinin haberine göre, halen yeryüzünde 64 ülkede görev yapan seçkin birlikler yakıp yıkan Rambo tiplemesinden çok farklı. 21'inci yüzyılın elit komandolarının belli başlı özellikleri şunlar :

Birkaç dil konuşup, gerektiğinde bir diplomat gibi sorunların içinden barışçı yöntemlerle sıyrılmayı biliyorlar

Dünyadaki siyasi gelişmeleri yakından takip ediyorlar

Ayrıca en son teknolojinin ordunun emrine verdiği tüm silahları büyük bir ustalıkla kullanıyorlar

Ve bunun yanısıra sivil amaçlı teknolojik gelişmeleri çok iyi biliyorlar

Yani gerektiğinde en karmaşık bir haberleşme tesisini kısa bir sürede felç edebilecek donanıma sahipler.

Dergiye göre seçkin komandoların en önemli görev alanları ise şunlar:

Terörist eylemleri etkisiz hale getirmek

Bölgesel anlaşmazlıkları çözmek

Kimyasal ve nükleer silah kaçakçılığının önüne geçmek

Bir de (resmen doğrulanmasa da) CIA'nın örtülü operasyonlarına katkıda bulunmak.

Bu birliklerin genel adı Special Operations Forces - SOF (Özel Operasyonlar Gücü). Ancak SOF, ABD ordusunun 3 kuvvetinde de ayrı isim alıyor: Kara kuvvetlerinde Green Berets (Yeşil Bereliler), Deniz Kuvvetlerinde Navy Seals (Donanma fokları) ve Hava Kuvvetlerinde Detachment Delta (Delta Müfrezesi).


Yorumları Göster
Yorumları Gizle