GeriDünya Elini öpemedi, omzunu öptü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  8
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Elini öpemedi, omzunu öptü

Elini öpemedi, omzunu öptü
refid:12207081 ilişkili resim dosyası

Mahmud Ahmedinejad, olaylı seçim sürecinin ardından dün dini lider Ali Hamaney’in onayıyla resmen ikinci kez İran Cumhurbaşkanı oldu. İki haftalık küskünlükten sonra, devletin en tepesindeki iki isim barıştı. Ahmedinejad, Hamaney’in omzunu öptü.

İRAN’da 12 Haziran’da yapılan tartışmalı cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından resmi görevlendirme dün yapıldı. Ülkenin bir numaralı yetkilisi olan dini lider Ali Hamaney, seçimi açık ara farkla kazandığı açıklanan mevcut Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’ı ikinci kez görevlendirdi.

Ahmedinejad’ın, “İsrail halkıyla dostuz” diyen dünürünü Cumhurbaşkanı Yardımcısı atamak istemesi üzerine, Hamaney’in başını çektiği muhafazakar kanat ayaklanmıştı. Geçen hafta boyunca esen soğuk rüzgarları, Cumhurbaşkanı’nın, “Dini liderle baba oğul gibiyiz” sözleri  dindirmişti.

Dünkü törende ikilinin arasından su sızmadı. 70 yaşındaki Hamaney, 52 yaşındaki Ahmedinejad’ı “cesur ve çalışkan bir adam” olarak niteledi ve seçimdeki “benzersiz” zaferini övdü. Buna karşın Ahmedinejad’a, “öfkeli ve yaralı olan muhalefetin” gelecek günlerde de hükümeti zorlamaya devam edeceği uyarısında bulundu.

Dört yıllık ikinci görev süresine meclis huzurunda yarın yemin ederek başlayacak olan Ahmedinejad ise muhalefetin yabancı hükümetlerle işbirliği yaparak ülkeyi karıştırdığı iddiasını yineledi. Mir Hüseyin Musevi, Haşimi Rafsancani ve Muhammed Hatemi gibi reformcu liderlerin töreni boykot etmesi dikkat çekti. Muhalefet, yeni hükümeti tanımayacağını daha önce açıklamıştı.

Merkel yine kutlamadı

Türkiye seçimlerin hemen ardından Ahmedinejad’ı kutlasa da, Almanya, resmen göreve geldikten sonra bile onu kutlamadı. Alman hükümetinin sözcü yardımcısı Klaus Vater, dün yaptığı açıklamada, seçimlerden sonra yaşanan olaylar nedeniyle “Başbakan Angela Merkel’in Ahmedinejad’ı tebrik etmeyi düşünmediğini”  söyledi.

Öte yandan İngiliz The Times Gazetesi, İran’ın atom bombası üretmek üzere tüm hazırlıkları tamamladığını öne sürdü. Buna göre nükleer başlık üretimi, Hamaney’in onayına kaldı.

Önce izin vermedi

Tören sırasında Ahmedinejad, Hamaney’in elini öpmek istedi. Hamaney buna izin vermeyince, dört yıl önce olduğu gibi “Omzunuzu öpebilir miyim” diye sordu. Hamaney bu kez gülümseyerek izin verdi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle