Dünya Haberleri

DÜNYA

  El Kaide şefine havadan suikast

  Hürriyet Haber
  23.07.2015 - 21:31 | Son Güncelleme:

  Terör örgütü El Kaide ile bağlantılı olan ve ABD ile müttefiklerine doğrudan saldırı tehditleriyle tanınan Horasan örgütünün lideri Muhsin El Fadli, 8 Temmuz’da Suriye’nin İdlib vilayetinde aracındayken ABD hava saldırısında öldü. Açıklamayı Pentagon yaptı. Fadli, El Kaide’nin en üst düzey lider kadrosunda yer alıyordu.

  ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), terör örgütü El Kaide bağlantılı Horasan Grubu lideri Muhsin el Fadli’nin ABD güçlerinin Suriye’de düzenlediği hava saldırısında öldürüldüğünü bildirdi. Pentagon sözcülerinden Yüzbaşı Jeff Davis yaptığı yazılı açıklamada, Horasan Grubu lideri Fadli’nin 8 Temmuz’da Suriye’nin Türkiye ile sınır İdlib vilayetindeki Sarmada kenti yakınlarında araçla seyahat ederken ABD uçaklarının hava saldırısında öldürüldüğünü kaydetti.
  Açıklamada, “Fadli’nin ölümü El Kaide’nin ABD’ye, müttefiklerimize ve ortaklarımıza yönelik devam eden operasyonlarını kesintiye uğratacaktır” değerlendirmesine yer verildi. Sözcü Davis, saldırıyı insansız hava aracı mı yoksa pilotlu bir savaş uçağının mı gerçekleştirdiğini söylemedi. Ancak ‘kinetik saldırı’ yapıldığı ifadesini kullandı. Bu tip saldırılarda kullanılan mermiler bilinen anlamda patlayıcı içermedikleri için bomba olarak nitelendirilmiyor. Metalden üretilen mermi ya da mermiler çok yüksek hızla hedefe gönderiliyor ve onu tahrip ediyor.

  7 MİLYON DOLAR ÖDÜL

  ABD Dışişleri Bakanlığı, 34 yaşındaki Fadli’nin yakalanması ve öldürülmesi için 2002 yılında başına 7 milyon dolar ödül koymuştu. Örgütün lideri Fadli aynı zamanda Ekim 2002’de Kuveyt’e bağlı Feyleke adasında ABD donanmasına yönelik terörist saldırıda rol almıştı. Horasan Grubu’nun lideri Fadli’nin geçen sonbaharda ABD’nin hava saldırısında öldürüldüğü öne sürülmüş ancak Pentagon bu bilgiyi o zaman doğrulamamıştı. ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) da Horasan Grubu’nu, “militan yetiştirme, savaşçı ve para akışına yardımcı olma, ABD ve Batılı hedeflere saldırılar planlama faaliyetlerini içeren bir geçmişi paylaşan El Nusra Cephesi ve çekirdek El Kaide’ye bağlı aşırıcılardan oluşan şebekeye verilen ad olarak” tanımlamıştı.

  Etiketler: el kaide , horasan , fadli
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı