Dünya Haberleri

DÜNYA

  El Kaide kızkardeşlerine Afgan koca satın alıyor

  Hürriyet Haber
  06.11.2001 - 02:09 | Son Güncelleme:

  Suudi terörist Usame bin Ladin'in Arap asıllı adamlarının, savaşın şiddetlenmesi üzerine kızkardeşleri ve kızlarına Afgan kökenli ‘koca’ satın aldıkları iddia ediliyor. New York Post Gazetesi'nin haberine göre, Afganistan'ın Kandahar kentinin çevre köylerinde yüzlerce kadın geçtiğimiz haftalarda nakit para karşılığında Afgan erkeklerle gizlice evlendirildi.

  Kandahar'da öğretmenlik yapan Abdül Rıza, Araplar'ın geceyarısı çok sayıda kadın ve bavullar dolusu para ile gelip, Afgan erkeklerden savaşta kadın yakınlarını korumalarını istediklerini anlatıyor. Rıza ‘Kadınlar tepeden tırnağa örtülü geliyorlar. Henüz 12 yaşındaki kız çocukları ise anneleriyle birlikte gelip mollaların kıydığı yıldırım nikahıyla evleniyorlar. Normalde bizim kadınlara başlık parası ödememiz lazım, ama onlar kendi paralarıyla geliyor’ diyor.

  Önceden Sudan, Mısır, Cezayir ve Birleşik Arap Emirlikleri'nden gelen ve Taliban'ın kalesi sayılan Kandahar'da yaşayan yaklaşık 2000 Arap, 11 Eylül terör saldırılarından sonra, gözden uzak kırsal alanlara yerleştiler.
  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı