GeriDünya El Kaide Irak'taki yeni liderini atadı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

El Kaide Irak'taki yeni liderini atadı

Irak'taki El Kaide örgütünün Amerikan ve Irak askerleri tarafından öldürülen liderlerinin yerine yenilerini atadığı bildirildi.

İnternette yayımlanan açıklamada, El Kaide ile bağlantılı "Irak İslam Devleti" idari konseyinin, 25 gün süren istişarelerin ardından Ebu Bekir El Bağdadi El Hüseyni ve Ebu Abdullah El Hasani El Kureyşi'yi yeni liderleri olarak seçtiği belirtildi.

Bu isimlerin, liderlerin gerçek isimlerinden ziyade takma isimler olduğu sanılırken, açıklamada, "Allah'tan onlara, doğru seçim yapmaları, iyiyi yapmaya teşvik edecek ve bunu onlardan isteyecek yandaşlara sahip olmaları ve hata yapmamaları konularında yardım olmasını diliyoruz" ifadesi kullanıldı.

Açıklamada ayrıca, "bu iki yeni liderin, cihat bayrağını kaldıran iki şehit şeyhin başlattığı işi bitirmelerine ve Irak'ta güçlü bir İslam devleti kurmalarına olanak sağlanması" istendi.

Söz konusu iki liderin, geçen ay Bağdat'ın kuzeyinde düzenlenen operasyonda öldürülen, Ebu Hamza El Mücahir olarak da bilinen "Irak İslam Devleti"nin lideri Ebu Eyüp El Masri ile Ebu Ömer El Bağdati'nin yerine atandıkları bildirildi.

Irak'taki El Kaide örgütü önceki gün de liderlerinden ikisinin geçen ay öldürülmesinden sonra El Nasır Ladin İlle Ebu Süleyman'ı yeni "savaş bakanı" atadığını açıklamıştı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle