GeriDünya El Kaide Irak'ta şiddeti yükseltiyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  6
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

El Kaide Irak'ta şiddeti yükseltiyor

El Kaide Irak'ta şiddeti yükseltiyor
refid:13153253 ilişkili resim dosyası

Irak El Kaide, lideri Ebu Musab ez Zerkavi 2006'da öldürüldüğünde zayıfladı. Ancak Irak'taki genel seçim öncesi El Kaide'nin yeniden güçlendiği ve şiddeti arttıracağı endişesi hakim.

PATLAMALARDAN GÖRÜNTÜLER 

BAĞDAT KAN GÖLÜNE DÖNDÜ - WEB TV

Irak'ın başkenti Bağdat'da dün eş zamanlı düzenlenen 5 bombalı saldırıda 127 kişi öldü, 450'den fazla kişi de hayatını kaybetti. Irak'ta 7 Mart 2010'da yapılacak genel seçimlerin tarihi yaklaştıkça şiddet olaylarında artış olacağı endişesi hakim. ABD'nin Irak'ı işgali sonrası direnişçilerin liderliğini üstlenen ve daha sonra çatışmada öldürülene kadar ABD'li askerlerin kabusu olan Irak'ın eski El Kaide lideri Ebu Musab ez Zerkavi'nin ruhunun geri döndüğü belirtiliyor.        

Irak'ta son dönemde hükümet binalarını hedef alan saldırılarda yine El Kaide izine rastlanıyor. Dünkü saldırının kim tarafından yapıldığı henüz açıklanmadı. Ama terör uzmanları 127 kişinin öldürüldüğü saldırının eş zamanlı yapılmış olmasının El Kaide'nin Irak'a geri dönüşüne işaret olduğunu belirtiyor.

CIA VE ABD ZAFER İLAN ETMİŞTİ

CIA ve ABD ordusu, kendisini "Irak İslam Devleti" olarak adlandıran El Kaide'nin Irak yapılanmasının Zerkavi'nin öldürülmesinin ardından son 2 yılda oldukça zayıfladığını dile getiriyorlardı.

Ancak dünkü eş zamanlı saldırılar, başta CIA ve ABD ordusunun Irak El Kaide ile ilgili düşüncesini yeniden gözden geçirmesi gerektiğini düşündürüyor. Çünkü dünkü saldırı açıkça El Kaide izi taşıyordu. Saldırılar yine eş zamanlıydı. Bombalı araçlarla gerçekleştirildi. Devlet kurumları hedef alındı ve üstelik iyi korunduğu belirtilen Çalışma ve Maliye bakanlığı binaları vuruldu.

EL KAİDE YENİDEN YAPILANDI

Irak El Kaide kurulduğundan bu yana tek bir amacı vardı: Fırat nehri ile Dicle arasındaki bölgede şiddeti yükselterek, yeni kurulan Irak'ta istikrarsızlık yaratmak. Bu bölgeden alacağı güçle şiddeti başkent Bağdat'a doğru genişletecekti. Bunu başardı da. Irak'ı kan gölüne çevirdi. Saldırılarda yüzlerce insan hayatını kaybediyordu. Ta ki El Kaide'nin Irak lideri Ebu Musab ez Zerkavi 2006'da öldürülene kadar. Zerkavi'nin öldürülmesiyle El Kaide'nin planlarında akşama oldu. Ancak son iki yılda El Kaide yeniden yapılanmaya gitti ve şimdi Irak'ta şiddeti tekrar yükseltecek güce erişti. Ancak şimdi Irak'ta yaklaşan seçimler öncesi ve ABD'nin 2010 yaz ayına kadar 50 bin askerini çekeceğini açıklamasıyla Irak El Kaide yeniden şiddet olaylarını artırmaya başladı.

Irak'ı istikrarsızlaştırma planı El Kaide lideri Osama bin Ladin ve yardımcısı Zevahiri'nin yayınladığı propaganda videolarında açıkça ortaya çıkıyor.

EBU MUSAB EZ ZERKAVİ KİMDİR?

Ürdün asıllı Ebu Musab Ez Zerkavi, Irak’taki pek çok saldırının arkasındaki isim olarak, ABD ordusunun en çok arananlar listesinin başındaydı. ABD yönetiminin başına 25 milyon dolar ödül koyduğu Zerkavi 2006'da öldürüldü.

Asıl adı Ahmed Fadıl olan Ebu Musab Ez Zerkavi, genç yaşta girdiği cezaevinde radikal İslam'la tanıştı. Zerkavi 2000 yılında gittiği Afgainstan'da El Kaide lideri Osama bin Ladin'le tanıştı.

Zerkavi, ABD ile değil, kendi ülkesi Ürdün başta olmak üzere, gayrimeşru gördüğü Arap rejimleriyle savaşmak gerektiğine inanıyordu. Bu nedenle Bin Ladin’le anlaşamadı.

Ancak, Irak’ın işgali onun için dönüm noktası oldu. El Kaide ile bağlantılarını derinleştirdi, örgütün Irak kolunun başına geçti ve peşpeşe çok ses getiren eylemler dönemi başladı. 2006 yılında öldürülene kadar Irak'ı kan gölüne çevirdi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle