GeriDünya El Kaide’den Taliban’a biat
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

El Kaide’den Taliban’a biat

El Kaide’den Taliban’a biat
refid:29807109 ilişkili resim dosyası

Uzun süredir mesaj yayınlamayan El Kaide lideri Zevahiri, dün Taliban’ın yeni lideri Molla Mansur’a biat ettiğini açıkladı. Zevahiri sesli mesajında “Osmanlı’dan sonra tek meşru emirlik Taliban’dır ve dünyada ondan başka da meşru emirlik yok” diyerek Afganistan’da giderek güçlenen IŞİD’e de mesaj verdi.

Öldüğü yönünde haberler çıkan El Kaide lideri Ayman el Zevahiri, dün bir sesli mesaj yayınlayarak Taliban’ın yeni lideri Molla Mansur’a biat ettiğini açıkladı. Böylece Zevahiri, Afganistan’da Taliban lideri Molla Ömer’in iki yıl önce öldüğünün açıklanmasının ardından örgüt içinde başlayan liderlik tartışmasında Molla Ahtar Mansur’dan yana tavır aldı. Taliban toplantısında Molla Ömer’in yardımcısı Molla Ahtar Mansur örgütün başına getirilmiş ancak karar oybirliğiyle alınmamış ve buna tepki gösterenler olmuştu. Molla Ömer’in oğlu Muhammed Yakup ve erkek kardeşi Abdul Manan toplantıyı terketmişti. Molla Ömer’in yakınları, daha sonraki süreçte Mansur’a biat etmediklerini de açıkladı. Bazı Taliban ileri gelenleri de Mansur’un liderliğine karşı çıkarak Mansur’un seçilmesinde Afganistan ile barış görüşmelerinin sürdürülmesinden yana olan Pakistan’ın etkisi olduğunu iddia etti. Irak Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) son dönemde giderek güçlendiği Afganistan’da, Taliban’ın iç çekişmeler nedeniyle dağılma ihtimalinin artttığı yorumları da yapılmıştı. El Kaide lideri Ayman el Zevahiri ise dünkü sesli mesajında “Usame Bin Ladin’in ve onun şehit olan kardeşlerinin Molla Ömer’e biat ettikleri yolu takip ettiğini” söyleyerek Molla Ahtar Mansur’a sadakatini duyurdu.

‘OSMANLI’DAN SONRA İLK MEŞRU EMİRLİK’

Zevahiri’nin açıklamalarında isim vermeden terör örgütü IŞİD’in halifelik iddiası da reddedildi. El Kaide lideri, “Taliban’ın kurduğu İslami Emirlik, Osmanlı İmparatorluğu’nun dağılmasının ardından ilk meşru emirliktir ve dünyada ondan başka da meşru emirlik yok” dedi. Zevahiri, Molla Ahtar Mansur’a “işgal altındaki Müslüman topraklarının tamamı özgürleşene kadar cihada devam etme” sözü verdi. Son dönemde öldüğü yönünde haberler dolaşan Zevahiri’nin ses kaydı bu iddiaları da yalanladı. Zevahiri’nin, öldüğü 2 yıl sonra geçtiğimiz ay açıklanan Molla Ömer’in yakınlarına taziye dilemesi de ses kaydının yeni olduğunu gösteren bir başka detay oldu. El Kaide, Sovyet işgaline karşı savaşmak için 1980’lerde Afganistan’a giden Arap savaşçılar tarafından kurulmuştu. El Kaide, Taliban’ın Afganistan’ı yönettiği 1996-2001 yılları arasında gittikçe büyüdü. 11 Eylül 2001’de ABD’de İkiz Kuleler ve Pentagon’a yapılan saldırıların ardından Afganistan’a yönelik Amerikan müdahalesiyle birlikte hem Taliban hem de El Kaide yeraltına çekilmişti. İki grup, bugüne dek bağlarını sürdürdü.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle