GeriDünya El Fetihli kadın delege Hamas’tan eşekle kaçtı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

El Fetihli kadın delege Hamas’tan eşekle kaçtı

El Fetihli kadın delege Hamas’tan eşekle kaçtı
refid:12199964 ilişkili resim dosyası

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın liderlik ettiği El Fetih, 6’ncı kurultayını yarın Batı Şeria’daki Beytüllahim kentinde yapacak. Ancak Hamas, birçok El Fetih delegesini, iktidara el koyduğu Gazze Şeridi’nde rehin tutuyor. El Fetih, delegelerinin 20 yıldır ilk kez Filistin’de düzenlenen kurultaya katılması amacıyla Gazze’den çıkışlarına izin verilmesi için Türkiye’den de arabuluculuk talep etmişti.

Kurultay arifesine kadar sürdürülen çabalar sonuçsuz kalınca, Gazze’deki El Fetihliler kaçış yolları aramaya başladılar. 20 kadar delege Hamas’tan kaçmayı başardı. Kimileri İsrail’e tedavi için giden hastalar gibi davrandılar, kimileri portakal ağaçları arasından gizlice sınırı geçtiler.

Gelini yakalandı

En ilginç kaçış öyküsü, Gazze’nin kuzeyindeki Han Yunus’tan delege olan 63 yaşındaki Galiye Ebu Sitte’ninki. Sitte yaşadıklarını şöyle anlattı:

“Bedevi gibi giyinip evden çıktım. Gelinim de yanımdaydı. Bir taksi tuttuk. Sınırdaki Hamas kontrol noktası yakınlarında indik. Ot ve odun toplayan iki Bedevi kadının olduğu bir eşek arabası gördüm. Arabaya atlayıp gizlendim. Beni Bedevi sandılar ve durdurmadılar. Eşek arabasına binmeyen gelinim ise yakalandı. Erez sınır kapısına ulaşıp İsrail’e geçerek Batı Şeria’ya vardım. Hamas’a karşı kötü niyetim yok. Biz tek bir milletiz. Bu bölünme artık bitmeli.”

Yorumları Göster
Yorumları Gizle