Dünya Haberleri

DÜNYA

  El Cezire: Türkiye Sarkozy'nin 'hayır' demesinden korkuyor

  DUBAİ(ANKA)
  25.07.2007 - 10:33 | Son Güncelleme:

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, seçim kampanyalarında verdiği AB üyeliği sözünün, Türkiye için ısrarla "imtiyazlı ortaklık" öneren Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy tarafından bozulabileceğini öne sürüldü. El Cezire Televizyonu, Avrupa Komisyonu’nun, önümüzdeki sonbaharda İlerleme Raporu hazırlayacağını anımsatarak raporun Türkiye’yi özellikle ifade özgürlüğü gibi politik reformlarda yavaş ilerleme kaydedilmesi yönünde eleştirmesi bekleniyor.

  El Cezire, Türkiye’nin AB üyeliğinin Nicolas Sarkozy tarafından zora sokulacağı, Sarkozy’nin müzakereleri engelleyerek, "imtiyazlı ortaklık" teklifine devam edeceği yorumunda bulundu.

  El Cezire Televizyonu, Le Monde gazetesi diplomasi editörü Daniel Vernet’nin, Sarkozy’nin, "imtiyazlı ortaklık" önerisine rağmen müzakerelere devam edilmesine izin veren Almanya Başbakanı Angela Merkel’den farklı olacağı yorumuna yer verdi. El Cezire'ye konuşan Vernet “Sarkozy duruşunu koruyacaktır ve hatta belki de beklediğimizden daha hızlı davranacak” dedi. Vernet, Sarkozy’nin süreci engellemeye çalışan bazı AB ülkelerinin desteğini alacağını düşündüğünü söyledi.

  TÜSİAD Brüksel temsilcisi Bahadır Kaleağası ise, El Cezire’ye yaptığı açıklamada, "imtiyazlı ortaklık" stratejisinin AB-Türkiye ilişkilerini etik olmayan ve yakışıksız bir boyuta taşıyacağını belirtti. Sarkozy’nin bu tutumunun iki ülke arasında "soğuk savaş"a neden olacağını iddia eden Kaleağası, “Bu, Türkiye’ye AB’nin kolonisi olma teklifinde bulunulması anlamına gelir. Demokratik olarak seçilmiş hiçbir Türk hükümeti imtiyazlı ortaklığı kabul etmez" görüşünü dile getirdi.

  Önümüzdeki sonbaharda Avrupa Komisyonu'nun Türkiye için yayımlayacağı İlerleme Raporuna dikkat çeken El Cezire, raporda Türkiye’nin, ifade özgürlüğü gibi politik reformlarda yavaş ilerlediği yönünde eleştirilmesinin beklendiğini öne sürdü.

  Avrupalı diplomatların da, Sarkozy’nin raporu müzakereleri yavaşlatmak için mi yoksa tamamen bloke etmek için mi kullanacağını bilmediklerine yer verilen haberde, müzakerelerin engellemesi durumunda AB ve diğer ülkelerle ilişkilerin sarsılacağı belirtildi.

  İNGİLİZ MİLLETVEKİLİ: SARKOZY MÜZAKERE ENGELLERSE BÜYÜK KRİZ ÇIKAR

  El Cezire’ye konuşan İngiltere İşçi Partisi Milletvekili Gary Titley de, Sarkozy’nin, müzakereleri engellemesinin AB’de büyük krize yol açacağını öne sürerek, “AB için feci bir gün olacaktır” yorumunda bulundu.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı