GeriDünya Ekvador'da 7,8 büyüklüğünde deprem! Ölü sayısı en az 272
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  27
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ekvador'da 7,8 büyüklüğünde deprem! Ölü sayısı en az 272

Ekvador'da 7,8 büyüklüğünde deprem! Ölü sayısı en az 272

Güney Amerika ülkelerinden Ekvador'un kuzeybatı kıyılarında 7,8 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Devlet Başkanı Rafael Correa depremde ölü sayısını en az 272'ye yükseldiğini açıkladı. 1979 yılından bu yana Ekvador'u vuran bu en şiddetli deprem, çok geniş bir alanda etkili olurken, yaşanan kaos esnasında yağma olaylarının yaşandığı aktarıldı.

ABD Jeolojik Araştırmalar Merkezi'nden yapılan açıklamada, yerel saatle 18:58'de (TSİ 02.58) meydana gelen depremin yaklaşık 40 saniye sürdüğü belirtildi. Yerin 19 kilometre derinliğinde gerçekleşen depremin merkez üssü, limanların bulunduğu, seyrek nüfuslu Muisne kıyı şehrinin 27 kilometre açıkları...Ülkede altı eyalette vilayette 'acil durum' ilan edilirken, ulusal muhafızlar da arama-kurtarma çalışmaları için mobilize edildi. Associated Press (AP) haber ajansına göre; Ekvador Risk Yönetim Ajansı, 10 bin askerin bölgeye sevk edildiğini açıkladı.

Ekvadorda 7,8 büyüklüğünde deprem Ölü sayısı en az 272

Arama-kurtarma ekipleri, Manta şehrinde enkaz altında kalan depremzedeleri kurtarmaya çalışıyor.

Depremin ardından ülkesine dönmek için İtalya ziyaretini yarıda kesen Devlet Başkanı Rafael Correa, Twitter'daki hesabında 233 kişinin yaşamını yitirdiğini, enkaz altında kalanları bulmak için arama kurtarma çalışmalarının devam ettiğini yazdı. 

Correa, Roma'dan ayrılmadan önce telefonla bağlandığı canlı yayında ülke genelinde acil durum ilan edildiğini vurgulayarak halka güçlü olmaları çağrısında bulundu. Correa, "Yıkılan her şeyi yeniden yapabiliriz, ancak ölenleri geri getiremeyiz. Depremde yaşamını yitirenler için çok üzgünüm" dedi.

Depremde ayrıca liman kenti Guayaquil'de en az bir ev ve üst geçidin çöktüğü ifade edildi. Merkez üssüne yaklaşık 170 kilometre uzaklıktaki başkent Quito'da da depremin hissedildiği öğrenildi.

Ekvadorda 7,8 büyüklüğünde deprem Ölü sayısı en az 272

Güçlü sarsıntı nedeniyle halkın sokaklara çıktığı ve depremin ardından birçok mahallede elektrik kesintisinin yaşandığı kaydedildi.

Ekvadorda 7,8 büyüklüğünde deprem Ölü sayısı en az 272

Depremin merkez üssünün 300 kilometre güneyindeki Guayaquil şehrinde bir köprü böyle yıkıldı. Ekvador'un en önemli limanının bulunduğu Guayaquil, yaklaşık 2.7 milyonluk nüfusuyla ülkenin en kalabalık şehri...

Ekvadorda 7,8 büyüklüğünde deprem Ölü sayısı en az 272

BÜTÜN KASABA YIKILDI, KAOS VAR

Depremin merkez üssüne yakın mesafedeki Pedernales kasabasında da durumun facia boyutunda olduğu belirtiliyor. AP'nin haberine göre; Belediye Başkanı Gabriel Alcivar, "Elimizden geleni yapıyoruz ama yapabileceğimiz hiçbir şey yok" dedi.

Alcivar, yetkililerden toprak kazma makinesi isterken, kasabada onlarca evin yerle bir olduğu ve enkaz altında kalanların bulunduğu belirtildi. Bölgede yaşanan kaos esnasında yağma olaylarının da yaşandığını aktaran Alcivar, "Sadece bir ev değil yıkılan, bütün kasaba" şeklinde konuştu.

Ekvadorda 7,8 büyüklüğünde deprem Ölü sayısı en az 272

AP'nin servis ettiği bu fotoğrafta, adı belli olmayan bir adam, eşi ve çocuğunun battaniyeye sarılı bedenlerinin yanında beklerken görülüyor.

Depremin en fazla etkilediği yerlerden biri olan Pedernales, sıra sıra palmiye ağaçlı sahilleri ve çatısı sazlardan yapılan restoranlarıyla turistlerin tercih ettiği bir bölge. Bu yüzden, depremden etkilenenler arasında yabancı ülke vatandaşları da olabilir.

Ekvadorda 7,8 büyüklüğünde deprem Ölü sayısı en az 272


Pasifik Tsunami Uyarı Merkezi de tsunami tehlikesine karşı halkı uyardı. Komşu ülke Peru'da da tsunami uyarısında bulunuldu.

Ekvadorda 7,8 büyüklüğünde deprem Ölü sayısı en az 272

Depremin merkez üssü, limanların bulunduğu, seyrek nüfuslu Muisne kıyı şehrinin 27 kilometre açıkları...

Güney Amerika'nın batısında, Pasifik okyanusu ile Kolombiya ve Peru arasında bulunan Ekvador, sismik hareketliliğin yoğun olduğu "Pasifik Ateş Çemberi" adı verilen bir deprem kuşağında yer alıyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle