GeriDünya Ekvador'a taziye mesajı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ekvador'a taziye mesajı

Ekvador'a taziye mesajı

Dışişleri Bakanlığından, Ekvador'da meydana gelen 7.8 şiddetindeki deprem felaketinin ardından acılarının sarılması ve afetzedelerin ihtiyaçlarının karşılanması için Türkiye'nin her türlü desteği vermeye hazır olduğu bildirildi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Ekvador'da dün meydana gelen 7.8 şiddetinde deprem felaketinde, ilk belirlemelere göre en az 233 kişinin hayatını kaybettiği ve bine yakın kişinin yaralandığı anımsatılarak, felaketin üzüntüyle öğrenildiği ifade edildi.

Türkiye'nin geçmişte benzer doğal felaketler ve acılar yaşamış bir ülke olduğunun vurgulandığı açıklamada, şunlar kaydedildi:
"Deprem nedeniyle yaşanan can kayıpları dolayısıyla dost Ekvador hükümeti ve halkına başsağlığı diliyoruz. Yaşanan bu felaketin acılarının sarılması ve afetzedelerin ihtiyaçlarının karşılanması için ülkemiz Ekvador'a her türlü desteği vermeye hazırdır."

CUMHURBAŞKANI'NDAN TAZİYE MESAJI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ekvador’daki depremle ilgili olarak, Ekvador Devlet Başkanı Rafael Vicente Correa Delgado’ya taziye mesajı gönderdi.  

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Erdoğan, Ekvador Devlet Başkanı Correa Delgado’ya bugün çektiği taziye telgrafında, can kayıplarına da yol açan depremden derin üzüntü duyduğunu ifade ederek, Türkiye olarak her türlü desteği vermeye hazır olduklarını belirtti. 

Erdoğan’ın Correa Delgado’ya yolladığı mesajda, "Geçmişte benzer acılar yaşamış bir ülke olarak, Ekvador devleti ve halkının ıstırabını yürekten paylaştığımızı ve bu felaket sonrasında yaraların sarılması için her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzu ifade etmek isterim" ibaresini kullanıldığı öğrenildi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Correa Delgado’nun şahsında, Türkiye adına, depremde hayatlarını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı, yaralananlara da acil şifalar dilediği kaydedildi.

 

Amerikan Jeolojik Araştırmalar Merkezinden yapılan açıklamada, yaklaşık 40 saniye süren ve yerin 19 kilometre derinliğinde kaydedilen depremin merkez üssünün, limanların bulunduğu seyrek nüfuslu Muisne kıyı şehrinin 27 kilometre açıkları olduğu bildirilmişti.

Depremin ardından ülkesine dönmek için İtalya ziyaretini yarıda kesen Devlet Başkanı Rafael Correa, Twitter'daki hesabında 233 kişinin yaşamını yitirdiğini, enkaz altında kalanları bulmak için arama kurtarma çalışmalarının devam ettiğini yazmıştı.

Correa, Roma'dan ayrılmadan önce telefonla bağlandığı canlı yayında ülke genelinde acil durum ilan edildiğini vurgulayarak, halka güçlü olmaları çağrısında bulunmuştu. Correa, "Yıkılan her şeyi yeniden yapabiliriz ancak ölenleri geri getiremeyiz. Depremde yaşamını yitirenler için çok üzgünüm." şeklinde konuşmuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle