GeriDünya Eğit-donat iddiası: ABD her Suriyeli için 4 milyon dolar harcadı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  10
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Eğit-donat iddiası: ABD her Suriyeli için 4 milyon dolar harcadı

Eğit-donat iddiası: ABD her Suriyeli için 4 milyon dolar harcadı

ABD'nin eğit-donat programı kapsamında eğitim verdiği Suriyeli muhaliflerden her birine 4 milyon dolar harcadığı iddia edildi.

Amerikan haber sitesi Politico, ABD’nin eğit-donat programı için ayırdığı 500 milyon dolarlık bütçenin neredeyse yarısını harcadığını iddia etti. Program kapsamında 60 kişinin eğitim gördüğü bilinirken, söz konusu iddianın doğru olması durumunda ABD, her bir Suriyeli için 4 milyon dolar harcamış oluyor.

Politico’nun ulaştığı ismini vermek istemeyen bir kaynak, “500 milyon doların neredeyse yarısı, çoğunlukla Suriyeli militanları eğitmek için kullanılan ekipmana harcandı” ifadesini kullandı.

EĞİT-DONAT PROGRAMINDA 60 KİŞİ
ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, program kapsamında 3 Temmuz itibariyle yalnızca 60 Suriyeli militanın eğitime alınabildiğini söylemişti. Programın hedefiyse 3 yılda 15 bin kişilik bir ordu oluşturmak.

Carter, sayısındaki azlığa gerekçe olarak ABD’nin seçilecek kişileri “titizlikle” incelemesini göstermişti.

Mayıs’ta Ürdün’de, daha sonra da Türkiye’de başlatılan eğit-donat programı yılda en az 5 bin muhalifi eğitmeyi planlıyor. ABD'li yetkililer seçilecek kişilerle ilgili iki kriter belirlemişti: Eğitilecek kişilerin tehlikeli gruplarla ilişkisi olmayacak ve IŞİD’le savaşmayı kabul edecek.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle