Dünya Haberleri

DÜNYA

  Ege'de Yunan tacizleri

  Hürriyet Haber
  17.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ANKARA ileAtina arasında süren bahar havasına rağmen Ege hava sahası iki ülkenin savaş uçakları arasında sorunlara sahne olmaya devam ediyor. Türk uçakları Ege'nin uluslararası hava sahasında 11 ve 14 Şubat tarihlerinde iki tacize daha uğradı. Türk Dışişleri de bu gelişmeler üzerine Yunanistan'ın Ankara Büyükelçiliği'ne duyulan rahatsızlığı iletti. Dışişleri, bu tavrın ‘iki ülke arasındaki sıcak iklime uymadığını’ dile getirdi.

  Ege Denizi'nin uluslararası hava sahasında silahsız olarak eğitim yapan 2 Türk F-4 savaş uçağına 11 Şubat günü Limni'de bulunan Yunan F-16 ları tarafından tacizde bulunuldu.

  Resmi belgelere göre, yine aynı şekilde eğitim yapan bir Türk F-4'üne karşı Yunan Nea Ankihalos askeri havaalanından kalkan silahlı 2 adet F-16 uçağı, 14 şubat günü saat 11:58'de müdahale ve tacizde bulundu.

  Uzmanlar, en ufak bir tartışma konusu olmayan uluslararası hava sahasında Yunanlıların yapmış olduğu reaksiyon ve önlemelere rağmen Türk uçaklarının dog-fight (it dalaşı) ile karşılık vermeden görevine devam ettiğine işaret etti.

  Taciz esnasında, Türk uçaklarına 100 feet (33m) yaklaşan Yunan uçaklarının bu hareketi uluslararası terminoloji düşmanca hareket (hostile action) olarak değerlendiriliyor. Aynı uzmanlar, Yunan uçaklarının düşmanca hareketlerinin Yunan Silahlı Kuvvetleri ile hükümet arasında Türkiye politikaları konusunda görüş farklılıklarının göstergesi olduğuna dikkat çekerek, ‘amacın Türkiye’yi tahrik ederek iki ülke arasındaki ilişkiyi olumsuz bir noktaya sürüklemek' olabileceğini belirtiyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı