Dünya Haberleri

DÜNYA

  Ege'de en az 22 göçmen boğuldu

  BBC Türkçe
  30.10.2015 - 16:03 | Son Güncelleme:

  Yunanistan, bu sabah meydana gelen iki tekne kazasında en az 22 göçmenin hayatını kaybettiğini açıkladı.

  Egede en az 22 göçmen boğuldu

  Yunanistan Denizcilik Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, yazın bitmesi ve hava şartlarının kötüleşmesiyle birlikte şişme botlar ve ahşap teknelerle Türkiye'den Yunan adalarına ulaşmaya çalışan göçmenlerin büyük bir tehlike altında olduğunu vurguladı ve son üç günde yaşanan kazalarda hayatını kaybeden göçmen sayısının 50'ye yaklaştığını belirtti.

  Büyük kısmı Suriyeli yaklaşık 150 kişiyi taşıyan bir tekne Yunanistan'ın Kilimli adası açıklarında battı. Yunan sahil güvenlik ekipleri 139 kişiyi kurtarırken, 19 kişi kazada boğularak hayatını kaybetti.

  Yunanistan Denizcilik Bakanlığı, Türkiye'den yola çıkan teknenin su alarak battığını açıkladı.

  RODOS AÇIKLARINDA EN AZ 3 KİŞİ BOĞULDU
  Diğer kaza ise Rodos adası açıklarında meydana geldi. O kazada da en az 3 kişinin hayatını kaybettiği ifade edildi.

  Kazanın ardından bölgeye giden Yunan sahil güvenlik ekipleri 6 kişiyi kurtarırken, 3 kişinin hâlâ kayıp olduğu belirtildi.

  Kötüleşen hava şartlarına rağmen Suriye'deki savaştan kaçan ve Avrupa'da iltica başvurusu yapmak isteyenler, Türkiye'den Yunanistan'a deniz yoluyla geçme çabalarına devam ediyor.

  Sadece Midilli Adası'na bu yıl içerisinde ulaşan kişi sayısı 300 binin üzerine çıkmış durumda. Yunanistan hükümeti, göçmen kriziyle başa çıkabilmek için Avrupa Birliği'nin desteğini istiyor.

  MİDİLLİ AÇIKLARINDA TEKNE BATTI

  Bugün bir tehlike de Midilli adası açıklarında yaşandı. Türkiye'den yola çıkan bir mülteci gemisi sulara gömüldü.Egede en az 22 göçmen boğuldu

  İçindeki mültecilerin güçlükle kurtarıldığı olaydan geriye bu kareler kaldı.

  Egede en az 22 göçmen boğuldu

  Egede en az 22 göçmen boğuldu

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı