GeriDünya Ege'de 4 ada krizi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ege'de 4 ada krizi

Atina'nın Ege Denizi'ndeki ihtilaflı 4 adayı turizme açmaya kalkışması Ege sularını yeniden ısıttı. Türkiye, AB nezdinde girişimde bulunarak Atina’nın, adaların turizme açılması için AB'den istediği yardıma itiraz etti. Yunan Dışişleri Bakanı Pangalos da Türkiye'yi yayılmacılıkla suçladı.

Yunanistan'ın Avrupa Birliği'nden finansman sağlayarak Ege'deki bazı adacıkları iskana açma girişimi, Ankara ile Atina arasındaki ilişkilerde yeni bir krizi gündeme getirdi.

Türkiye, Yunanistan'ın Ege Denizi'ndeki Fournis, Agathonissi, Farmanokissi ve Pserimos adalarını turizme açmak için AB'nin çevre programından sağlamaya çalıştığı finansmana karşı çıktı. Ankara, AB Komisyonu nezdinde girişimde bulunarak 4 adanın da statüsünün ihtilaflı olduğuna işaret etti ve AB yardımının yapılmamasını istedi.

Agothnoissi, Farmakonissi ve Pserimos Adaları, Türkiye'nin açıklarında İkerya ve Kalimnos Adaları arasında, Fournis ise Sisam Adası'nın batısında bulunuyor. Türkiye, Ege'nin statüsünü belirleyen anlaşmalarda söz konusu adaların bulunmadığını, bu nedenle de statülerinin tesbit edilmesi gerektiğini savunuyor. Türkiye'nin Kardak krizinden sonra gündeme getirdiği ‘Ege’de gri bölgeler' tezi Yunanistan'ın tepkisine yol açıyor. Atina ise Türkiye'nin ‘gri bölge’ saydığı alanlarda yer alan 120 adanın kendine ait olduğunu iddia ediyor.

PANGALOS'TAN SERT TEPKİ

Ankara'nın itirazına dün Brüksel'de sert tepki gösteren Yunanistan Dışişleri Bakanı Pangalos, Türkiye'yi 4 Yunan adası üzerinde hak iddia etmekle suçladı. Pangalos, Türkiye'nin itirazını önceki akşam Brüksel'de toplanan AB Dışişleri Bakanları Konseyi'ne getirdi. AB Dışişleri Bakanları'na toplam 13 sayfalık 3 belge dağıtan Pangalos, Türkiye'nin ‘25 yıldır Ege’de genişlemeye çalıştığını ve Yunan Adaları üzerinde de hak talep ettiğini' öne sürdü. Pangalos, gazetecilere yaptığı açıklama ise şöyle dedi:

‘Türkiye ile Yunanistan’ın Ege Denizi üzerindeki ihtilaflarına karşı çıkanlar Ege'nin balıklara ait olduğu sloganını kullanırlar. Ama ne yazık ki bugün Türk askerleri Ege'nin balıklara bile ait olmasına karşı çıkıyorlar. Biz Türk-Yunan ilişkilerinin kuvvet dengesi üzerinde gelişmesini doğru bulmuyoruz. İlişkilerimizin farklı yönde gelişmesinden yanayız'







Yorumları Göster
Yorumları Gizle