GeriDünya Ecevit'ten Kıbrıs mesajı: ‘Askerimizi asla çekmeyiz’
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ecevit'ten Kıbrıs mesajı: ‘Askerimizi asla çekmeyiz’

DSP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit, Türkiye'nin, hiçbir şekilde KKTC'den askerini çekmeyeceğini bildirdi.

Kıbrıs Türk Kalkınma Platformu'nun organizasyonu ile Ankara'ya gelen KKTC'li gazeteciler, dün Ecevit'i ziyaret etti. Ecevit, KKTC'de Türk askerinin bulunmasının, Türkiye'nin kendi güvenliği açısından son derece önemli olduğuna dikkat çekti.

Bakü-Ceyhan boru hattı projesinin yürürlüğe girmesiyle KKTC'nin stratejik öneminin artacağını vurgulayan Ecevit ‘Haritaya bakan herkes bunu anlar. Silah teknolojisindeki gelişmeler ve Kıbrıs’ın düşman bir devletin eline geçmesi, Akdeniz kıyıları kadar Türkiye'nin iç bölgelerinin de füze tehditi altına girmesine yol açar' uyarısında bulundu.

S-300 füzelerinin Güney Kıbrıs'a yerleştirilmesiyle ilgili bir soru üzerine Ecevit, ‘Bu füzelere izin verip vermemek bizim elimizde değil. Ancak Rusya, Avrupa ve ABD’yi uyarıyoruz. Rum tarafında askeri önlemler ne kadar artırılırsa, Türk tarafında da o kadar artırılacaktır' dedi.

Maraş'ın yerleşime açılması konusuna da değinen Ecevit, ‘Maraş elimizde önemli bir kozdu. Ancak parametreler değiştiği için yeniden düşünmeliyiz’ yorumunu yaptı. KKTC'de bazı kişilerin, ‘AB’ye girersek iyi olur' görüşünü savunduğunu anımsatan Ecevit, ‘AB bir güvence değildir. Bazı haklar verilmeyebilir. Batı Trakya Türkleri’nin durumu unutulmamalıdır' dedi.

Türkiye'de kumarhanelerin kapatılmasının KKTC'ye yansıması ve çek-senet mafyasının KKTC'ye akın etmesi konuları da toplantıda ele alındı. Ecevit, kumarhaneler konusunda tedbir almanın bağımsız bir devlet olarak KKTC'nin iç sorunu olduğunu söyledi.







Yorumları Göster
Yorumları Gizle