GeriDünya Ecevit Hürriyet'i doğruladı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ecevit Hürriyet'i doğruladı

Atina ile anlaşmamak konusunda anlaşmış durumdayız

Başbakan Bülent Ecevit, Hürriyet'in dün manşetten verdiği ve Türkiye ile Yunanistan'ı savaşın eşiğine getiren Limni Adası'ndaki bir Yunan füzesi radarının Türk F-16'sına kilitlendiği haberini doğruladı.

Başbakan Ecevit, partisinde bayramlaşmadan önce gazetecilerin Hürriyet'in haberiyle ilgili soru sorması üzerine, Türkiye ile Yunanistan arasında Ege'deki adaların hava sahanlığı nedeniyle zaman zaman bazı sorunlar yaşandığını kabul etti. Ecevit, Yunanistan'a serzenişte bulunarak, ‘‘Bu konuda anlaşamamakta anlaşmış durumdayız’’ dedi.

İki ülke arasında sık sık böyle gerilimler yaşandığını kaydeden Ecevit, Türkiye'nin Ege Denizi'ndeki Yunanistan'a ait adaların hava sahasını kıta sahanlığı ile uyumlu olarak 6 mil şeklinde belirlediğini ifade eti. Ecevit, şunları söyledi:

‘‘Yunanistan ise hava sahası için 10 milde ısrar ediyor. Fakat biz bu iddiayı kabul etmediğimiz için zaman zaman 6 mile kadar uçuşlar yapılıyor. Yunanlılar da bazen buna tepki gösteriyorlar. Diplomaside kullanılan bir deyimle, bu konuda anlaşamamakta anlaşmış durumdayız.’’
Yorumları Göster
Yorumları Gizle