Dünya Haberleri

DÜNYA

  Ecevit: Çok başarılı bir harekat oldu

  Hürriyet Haber
  26.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Başbakan Bülent Ecevit, NATO'nun Kosova'ya yaptığı operasyonunda görev alan 10 Türk F-16'sı ve 1 tanker uçağının çok başarılı bir harekat gerçekleştirdiğini söyledi.

  Ecevit'in dün Başbakanlıkta ilk ziyaretçisi Genelkurmay Harekat Dairesi Başkanı Korgeneral Yaşar Büyükanıt oldu. Büyükanıt ile yaklaşık yarım saat görüşen Ecevit, operasyon hakkında aldığı bilgiyi bir süre sonra gazetecilere de açıkladı. Yugoslavya'ya karşı olası bir harekatta kullanımak üzere 11 Türk uçağının İtalya'da konuşlanmış durumda olduğunu belirten Ecevit, operasyon gecesi harekata katıldıklarını ifade etti. Ancak Türk uçaklarına verilen görevin taaruz görevi değil, savunma görevi olduğuna dikkat çeken Ecevit, ‘‘Bu görevi uçaklarımız ve subaylarımız büyük bir başarı ile yerine getirdiler. Öyle ki, dün gece karanlığında altı saat havada kaldılar ve üç defa da havadan yakıt ikmali yapıldı. Çok başarılı bir harekat oldu’’ diye konuştu.

  Ecevit, Türkiye'den henüz kara birliği istenmediğini belirtirken, istendiği takdirde Ankara Mamak'ta hazır bekletilen askeri birliğin gönderileceğini ifade etti.

  1300 KİŞİ TÜRKİYE'DE

  Bu arada Kosova'dan dışarıya göç hareketinin hızlandığını da kaydeden Ecevit, 1300 soydaşın da Türkiye'ye giriş yaptığını açıkladı. Bu kişilerin iskanları ile ilgili bir sorun olmadığını ifade eden Ecevit, ‘‘Hepsi akrabalarının yanına gittiler. Bir an önce anayurtlarına kavuşmalarını diliyorum ve Kosova'daki kardeşlerimizin Kosova'yı boşaltmak zorunda kalmamalarını temenni ediyorum’’  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı