GeriDünya Ecevit, ABD'ye Irak'tan gelen mektupla gitmiş
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ecevit, ABD'ye Irak'tan gelen mektupla gitmiş

Dışişleri Bakanı İsmail Cem'in, Başbakan Ecevit'in ABD ziyareti öncesinde Iraklı meslektaşı Naci Sabri el Hadisi'ye, Irak'ın silah denetçilerine ülkeye giriş izni vermesi için bir mektup yazdığı ortaya çıktı.

Iraklı Bakan da Ecevit'in gezisi öncesinde Cem'e mektubunun yanıtını gönderdi. Ecevit de çantasında bu mektupla Washington'a gittiği belirlendi.

Ecevit, Esenboğa Havalimanı'nda Türk ve Irak Dışişleri bakanları arasında mektup teatisi yaşandığını açıkladı.

4 OCAKTA MEKTUP

Dışişleri Bakanı Cem, 4 Ocak'ta Irak Dışişleri Bakanı El Hadisi'ye bir mektup gönderdi. Mektubunda Irak'tan silah üretimi yerine sosyal-ekonomik yatırımlar yapmasını isteyen Cem, buna örnek olarak 2'nci Dünya Savaşı sonrası silahsızlanmaya mecbur tutulan Almanya ve Japonya'yı gösterdi. BM silah denetçilerine izin verilmesini isteyen Cem, ‘‘Bu ülkenizin dünyadaki prestijini artıracaktır’’ dedi.

8 GÜN SONRA CEVAP

Irak tarafı 8 gün sonra cevap verdi. BM silah denetçilerinin görevinin ABD'nin istemi doğrultusunda ‘siyasallaştığını’ ileri süren El Hadisi, ‘‘Bu denetçiler, Irak'ta kitle imha silahları var mı yok mu, onları denetlemiyorlar. Asıl yaptıkları, ABD'ye Irak'a müdahale yolunu açacak gerçeğe dayanmayan raporlar sunmaları. Biz Irak tarafı olarak BM kurallarına önem veriyor ve gereken özeni gösteriyoruz’’ dedi.

ECEVİT MEKTUPLA GİTTİ

Ecevit,
gezisinin başlamasından 2 gün önce gelen mektupla Washington'a gitti. Başkan Bush'a mektuptan bahsetti ve Türkiye'nin Irak'ın BM denetçilerine kapıyı açması için her türlü girişimi yaptığını söyledi. Ecevit Esenboğa'daki basın toplantısında da, ABD'nin Irak'a harekat planının gündemde bulunmadığını belirterek, ‘‘Bush bu tür girişim olursa bize danışacaklarını söyledi’’ dedi.

IRAK'I İSRAİL ANLADI

Ecevit,
Irak'la ilgili soruyu İsrail ile ilgili anladı. Ecevit, ısrarla İsrail demek isterken, İsmail Cem kulağına ‘‘Efendim Irak diyorlar’’ diye fısıldadı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle