Dünya Haberleri

DÜNYA

  Ebola cephesinde 2 iyi haber

  DIŞ HABERLER SERVİSİ
  06.08.2014 - 01:10 | Son Güncelleme:

  Tüm dünyayı tedirgin eden ölümcül Ebola virüsüne karşı aşının 2015 yılına kadar geliştirileceğini uman ABD’li uzmanlar, iki hastaya verilen ‘özel’ bir serumun da şu ana kadar son derece olumlu sonuç verdiğini açıkladılar.

  Amerİkalı biliminsanları, şu ana dek Afrika’nın çeşitli ülkelerinde en az 887 can alan Ebola virüsüne karşı en geç 2015 sonuna kadar aşı geliştirmeyi umduklarını açıkladılar. Dünyanın önde gelen bağışıklık sistemi uzmanlarından, ABD Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Başkanı Doktor Anthony Fauci, BBC’ye yaptığı açıklamada, Ebola virüsüne karşı hayvanlar üzerinde denenen aşının klinik deneylerine eylül ayında başlanacağını belirtti. Dr. Fauci, “Elde edilen sonuç beni umutlandırıyor” ifadesini kullandı.

  ABD’LİLERE MUCİZE SERUM

  Afrika’da hastalığı kaptıktan sonra ABD’ye götürülen Dr. Kent Brantly ve misyoner Nancy Writebol’a şimdiye kadar insanlar üzerinde denenmemiş bir serum verildiği ve her iki Ebola hastasında da iyileşme işaretleri görüldüğü bildirildi. ‘ZMapp’ diye anılan serumun şimdiye kadar sadece maymunlar üzerinde denendiği, klinik deneyi bulunmadığı, onay almadığı, ancak yine de olumlu sonuç verdiği açıklandı.

  200 MİLYON $’LIK FON

  Bu arada Dünya Bankası da, Ebola salgını ile mücadele eden Afrika ülkelerine acil yardım amacıyla 200 milyon dolarlık bir fon oluşturdu. Fondaki para Liberya, Sierra Leone ve Gine ile Birleşmiş Milletler’e (BM) bağlı Dünya Sağlık Örgütü’ne gönderilecek. Dünya Bankası Başkanı Jim Yong Kim, Ebola virüsünün hızla yayılmasının ve üç ülkenin sağlık sistemlerinin çökertmesinin kendisini çok üzdüğünü söyledi.

  YÜZDE 60 ÖLDÜRÜYOR

  Mart ayında Gine’de başlayarak Batı Afrika’da hızla yayılan Ebola virüsü, şimdiye kadar 1440’ın üzerinde kişiye bulaştı, Dünya Sağlık Örgütü rakamlarına göre en az 887 kişi öldü. Henüz bir tedavi yöntemi bulunmayan kanamalı ateşli Ebola virüsü, yüzde 60 oranında ölüm riski taşıyor.

  ‘GİTME, GİDERSEN ET YEME’

  Dışişleri Bakanlığı da, dün yine Ebola salgınının görüldüğü ülkelere seyahat edecek Türk vatandaşlarına uyarıda bulundu. Bakanlığın internet sayfasında yayımlanan duyuruda, Ebola virüsü salgınının henüz kontrol altına alınamadığı belirtilirken, şu ifadeler kullanıldı: “... Ebola vakalarının görüldüğü ülkeler ile diğer bölge ülkelerine seyahat edecek vatandaşlarımızın, hijyen hususuna azami dikkat göstermeleri, mecbur kalmadıkça kalabalık yerlere gitmemeleri ve et ürünlerini tüketmekten imtina etmeleri uygun olacaktır...”

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı