GeriDünya Düz duvara tırmandılar
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Düz duvara tırmandılar

Düz duvara tırmandılar
refid:27978881 ilişkili resim dosyası

ABD’de iki dağcı, El Capitan dağındaki tamamen düz ve dik bir yamaca serbest tırmanışla 19 günde çıkarak bir ilki başardı.

Tommy Caldwell (36) ve Kevin Jorgeson (30), California eyaletindeki Yosemite Milli Parkı’nda yer alan ve tek parça granitten oluşan kaya formasyonu El Capitan’daki 914 metrelik Dawn Wall’a (Şafak Duvarı) tırmanışlarını önceki gün bitirdi. İki dağcı, 27 Aralık’tan beri hiçbir güvenlik ekipmanı olmadan sadece halat kullanarak, elleri ve ayaklarıyla dik yamaca tırmanıyordu. 19 gün süren tırmanışta elleri parçalandı, zaman zaman düşerek yaralandılar ama yılmadılar. Geceleri, yamaca tutturdukları, boşlukta salınan çadırda uyudular. Önceki gün öğle saatlerinde önce Tommy birkaç dakika sonra da Kevin tırmanışı tamamladı.

OBAMA TWITTER’DAN TEBRİK ETTİ

Böylece “dünyada tırmanış yapılacak en zor yer” olarak bilinen Dawn Wall’u yardım olmadan tırmanan ilk dağcılar oldular. Tırmanış bittikten sonra önce birbirlerine sarılan Caldwell ile Jorgeson, ardından da zirvede kendilerini bekleyen sevgilileriyle kucaklaştılar. Tommy’nin annesi, “Oğlum sonunda hayaline ulaştı” dedi. ABD Başkanı Barack Obama da Beyaz Saray’ın Twitter hesabından iki dağcıyı tebrik ederken “Bu adamlar bize hiçbir şeyin imkansız olmadığını gösterdi” dedi.

Düz duvara tırmandılar


Yorumları Göster
Yorumları Gizle