GeriDünya Duvarı anlatacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Duvarı anlatacak

Duvarı anlatacak

Erzurum’da yarın 3. Büyükelçiler Konferansı’na katılacak olan Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu, Başbakan Tayyip Erdoğan’la da buluşacak. İki başbakanın buluşmasında kaçak göçmenler konusunun önemli bir yer tutması bekleniyor.

YUNANİSTAN Başbakanı Yorgo Papandreu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın daveti üzerine Erzurum’a giderek yarın 3’ncü Büyükelçiler Konferası’na katılacak. Yunan Başbakan Papandreu, konferansta bir konuşma yapacak ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la kayak merkezi Palandöken’de buluşacak. Türk-Yunan zirvesinin birinci gündem maddesini, Yunanlıların Trakya sınırına kaçak mülteciler için dikmeyi planladığı tel örgü konusu olacak.
Erdoğan geçen yıl Ekim ayında Papandreu’ya önemli bir jestte bulunarak sadece Malta Başbakanı’nın katıldığı Akdeniz’de İklim Değişikliği Konferansı için Atina’ya gelmişti. Yunan Başbakan, Erdoğan’ın “Erzurum’a gel” davetini derhal kabul ederek benzer bir jestte bulundu.

Elçilere seslenecek

Papandreu’nun bu akşam Paris’ten Erzurum’a gitmesi bekleniyor. Yunan Başbakan, Erzurum’da Türkiye’nin yurtiçi ve yurtdışındaki tüm büyükelçilerine hitaben bir konuşma yapacak. Papandreu’ya Dışişleri Bakanı Dimitrios Druças refakât edecek.

Atina’da, Ege anlaşmazlıkları ile ilgili önemli kararların Türkiye’deki genel seçimlerden sonrasına kalacağına kesin gözüyle bakılıyor. Buna karşılık, kaçak göçmenler konusunun görüşmede önemli bir yer tutması bekleniyor. Yunanistan yılbaşında Meriç sınırındaki Yeni Bosna (Nea Vissa) mevkiinde kaçak göçmenlerin geçişini önlemek için çit çekeceğini açıklamıştı.
Palandöken’deki Erdoğan-Papandreu görüşmesi, Kıbrıs Rum Yönetimi ile İsrail arasında Ekonomik Münhasır Bölge anlaşmasının imzalanmasından sonra Atina’da “Yunanistan ile Kıbrıs arasında da benzer anlaşma imzalansın” seslerinin giderek yükseldiği bir sırada gerçekleşiyor. Yunan medyasında, Ege ve Doğu Akdeniz’de zengin petrol ve doğalgaz rezervlerinin bulunduğu, doğal zenginliklerden yararlanması halinde Yunanistan’ın ekonomik krizden çıkacağı ileri sürülüyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle