GeriDünya Düşmeden önce
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Düşmeden önce

806 gövde numarası taşıyan hayalet uçağın düşmeden önceki son görünümü.... Pentagon Sözcüsü Kenneth Bacon, uçağın üretimiyle ilgili gizli bilgilerin rakiplerin eline geçebileceği iddialarını reddetti. Bacon, ‘‘Hayalet uçaklar çok sofistike bir teknoloji ile üretiliyor, bunları taklit etmek o kadar kolay değil’’ dedi.

BELGRAD'A 40 KM:

Radarlara yakalanmadığı için hayalet uçak diye anılan F-117A Gece Şahini, önceki gece TSİ 23.00 sularında Belgrad'ın 40 km batısında Budjonavci köyü yakınlarına düştü. Yugoslavya, bombardımana katılan F-117'yi düşürdüğünü iddia ederken ABD, uçağın düşüş sebebinin henüz bilinmediğini açıkladı.

ACİL MESAJI:

Yara alan ya da arızalanan hayalet uçağının Amerikalı pilotu, üzerinde bulunan Kişisel Yer Belirtme Sistemi (Personnal Locator System) ile komuta merkezine ‘‘acil durum’’ sinyali geçti. Tehlike anında otomotik olarak devreye giren uçağın fırlatma sistemi ise birkaç saniye sonra Amerikalı pilotu, alev alan uçaktan dışarı attı. Uçak 30 saniye gibi kısa bir sürede alevden bir topa dönüşüp yere çakılırken pilot, paraşütünü açarak yere indi. Yugoslav televizyonları olaydan 1 saat sonra düşen uçağın ilk görüntülerini yayınladılar.

UYDU TESPİTİ:

Pilotun yolladığı ‘‘acil durum’’ şifresini belirleyen uydular, anında komuta merkezini alarma geçirdi. Pilotun Sırpların eline geçmeden kurtarılması için NATO arama ve kurtarma birlikleri derhal operasyon hazırlıklarına başladı. 24 uydunun bağlı olduğu Global Yönlendirme Sistemi (GPS) ile pilot ve uçaktan gelen sinyaller deşifre edilerek F-117A'nın ve pilotun bulunduğu yerlerin koordinatları belirlendi.

HELİKOPTER KALKTI:

Amerikalı deniz piyadelerine bağlı özel keşif komandolarının başını çektiği bir grup, derhal hazırlanarak helikopterle Belgrad'a doğru yola çıktı. 1995 yılında Bosna'da uçağı düşen Amerikalı yüzbaşı Scott O'Grady'i kurtararak adını duyuran 24'üncü Deniz Piyadeleri Keşif Gücü'ne bağlı birlikler de bir süre önce bölgeye kaydırmıştı.

ELEKTRONİK SAVAŞ:

Komuta merkezi kayıp pilota şifreli mesaj göndererek operasyonun başladığını bildirdi. Yol boyunca kurtarma helikopterlerine Sırp saldırısına karşı F-16 ve A-10 Thunderbolt uçakları eşlik etti. EA-6B uçakları elektronik parazit yaparak helikopterin Sırp radarlarına yakalanmasına engelledi. HAM anti-radar füzeleri taşıyan savaş uçakları tarafından korunan helikopter, düşman hava sahasına girerek önceden belirlenen koordinata doğru yol aldı. Kayıp pilotu elleriyle koymuş gibi bulan özel tim, Sırp cehenneminden hemen ayrıldı.

CLINTON'DAN ÖVGÜ:

Sadece 20'li yaşlarda olduğu belirtilen, ancak adı açıklanmayan Amerikalı pilot, bir gün önce F117 uçağıyla havalandığı İtalya'daki Aviano NATO Üssü'ne götürüldü. Kayıp pilotun sağlık durumunun iyi olduğu açıklandı. ABD Başkanı Bill Clinton ise bir açıklama yaparak pilotu cesaretinden, kurtarma ekibini ise başarılarından ötürü tebrik ederek, Kosova'daki ilk uçak kaybına rağmen operasyonun tüm hızıyla devam edeceği mesajını verdi.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle