GeriDünya Düşmanın zafer töreninde
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Düşmanın zafer töreninde

Düşmanın zafer töreninde
refid:12923903 ilişkili resim dosyası

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Birinci Dünya Savaşı’nda Almanya’yı yenen ve ülkesine son derece ağır bir anlaşma imzalatan Fransa’nın, ‘Zafer günü’ olarak kutladığı 11 Kasım törenlerine katıldı. Merkel, Paris’teki kutlamalara giden ilk Alman Başbakanı oldu.

SARKOZY ve Merkel’in Paris’te Charles de Gaulle meydanındaki Zafer takı altındaki buluşması, Fransa Cumhurbaşkanı François Mitterrand ile Almanya Başbakanı Helmut Kohl’ün, 1984 yılında Fransa’nın yüzbinlerce askerini yitirdiği kuzeydeki sınır cephesi Verdun’daki buluşmasını hafızalara getirdi. Verdun Savaşı’nın yıl dönümünde el ele fotoğraf veren iki eski liderin mesajı dünya politik tarihine geçti.
Bu kareden 25 yıl sonra, savaşta çarpışan son asker Lazere Pontiçelli’nin ölümünün ardından Sarkozy, 11 Kasım’ın “Zafer Günü” olarak değil, “Fransa ve Alman halkının bütünleşme ve yakınlaşma günü” olarak kutlanmasını önerdi. Merkel’i Paris’e davet etti. Merkel, dün Charles de Gaulle Meydanı’ndaki zafer takında, ölen 1 milyon 430 bin Fransız askerini sembolize eden “meçhul asker” anıtına çelenk koydu.Sarkozy, “Almanya-Fransa dostluğu bir hazinedir” derken, Merkel de, “Fransızların Almanlar yüzünden ne kadar acı çektiğini asla unutmayacağız. Ama tarihle yüzleşmek gerekir. Bu geleceği inşa etmenin
 tek yolu” dedi.

Bir elinde Carla, bir elinde Angela

Sarkozy’nin 2007’de seçilmesinin ardından, birbirinden çok farklı tarzlarıyla anlaşmakta güçlük çeken iki lider, bir kaç aydır tam bir balayı yaşıyor. Son birkaç aydır birçok kez bir araya gelen iki lider, dün yine samimi pozlar verdi. Sarkozy, bir araya Carla’nın elini tutarken Merkel’de koluna dokununca böyle bir görüntü ortaya çıktı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle