GeriDünya Dünya'yı 'abisi' Jüpiter koruyor!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dünya'yı 'abisi' Jüpiter koruyor!

Dünya'yı 'abisi' Jüpiter koruyor!

Amatör bir astronom, Jüpiter'in hareketlerini kameraya kaydettikten tam 10 gün sonra, bu gezegene bir cismin çarptığını fark etti. Devasa patlamanın görüntüleri, akıllara "Benzer bir olay Dünya'nın başına gelir mi?" sorusunu getirdi.

Güneş Sistemi'nin en büyük gezegeni Jüpiter bu özelliği ile en büyük kütle çekimine de sahip olan gezegen. Jüpiter diğer tüm gezegenlerin toplam kütlesinden 2.5 kat daha fazla bir kütleye sahip bir gaz devidir. 

Atmosferinde Dünya'dan daha büyük bir kasırganın yüzyıllardır devam ettiği gezegen her zaman ilgi odağı olmuştur.

Jüpiter'in devasa kütlesinden dolayı eğer yakınından bir asteroid veya kuyruklu yıldız geçerse gezegenin çekim etkisine kapılıp gezegene çarpabiliyor.

BODYGUARD GİBİ

İç gezegenler olan Merkür, Venüs, Dünya ve Mars'ı adeta bir ‘bodyguard’ olarak koruyor.

Dünya'yı hedef alan bir asteroid Jüpiter'e çok yakın geçiş yaparsa onun tarafından yakalanabilir. Ancak unutulmamalıdır ki Jüpiter ve diğer Güneş Sistemi elemanlarının etkisi nedeniyle aslında Dünya'yı hedef almayan bir asteroid veya kuyruklu yıldız Dünya'ya yönelip tehdit de oluşturabilir.

1994 yılında Jüpiter'e yaklaşmakta olan ve tedirginlik etkilerinden dolayı parçalara ayrılan bir kuyruklu yıldızın gezegene çarptığı gözlenmişti.

2009 yılında başka devasa bir asteroidin çarpması sonucu oluşan yaklaşık 13 bin TNT gücüne eşdeğer çarpışma gezegenin güney kutbunda Pasifik okyanusundan daha büyük bir alanı etkilemişti.

Ve 17 Mart 2016. Amatör bir astronom Jüpiter ve uydularının dansını 20 cm'lik bir teleskobun arkasına taktığı kamera ile kayıt ediyor. Olaydan 10 gün sonra 27 Mart'ta fark ediyor ki Jüpiter'e bir cisim çarpıyor. Çarpmanın etkisiyle devasa bir patlama oluyor. Patlama videoda açıkça görünüyor. Bu bir asteroid veya kuyruklu yıldız olabilir.

Dünyayı abisi Jüpiter koruyor

Dünyayı abisi Jüpiter koruyor

NEYSE Kİ 'ABİMİZ' VAR

Gördüğünüz gibi büyük olmak her zaman büyük sorumluluklar gerektiriyor. Şanslıyız ki Güneş Sistemi'nde bir 'abimiz' var. Eğer bu boyutlarda bir asteroid Dünya'ya çarpsa bu insanlığın büyük bir bölümünün yok olmasına neden olabilir. Ancak NASA'nın açıklamasına göre önümüzde 100-150 yıl içerisinde dev bir asteroidin Dünya'ya çarpma olasılığı yok. Şimdilik güvendeyiz.

Dünyayı abisi Jüpiter koruyor

selcuktopal.net tarafından hazırlanmıştır.

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle