GeriDünya Dünyanın 193’üncü ülkesi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dünyanın 193’üncü ülkesi

Dünyanın 193’üncü ülkesi
refid:16962439 ilişkili resim dosyası

Güney Sudan’ın bağımsızlığı için geçen ay yapılan referandumun resmi sonuçları dün açıklandı. Güneylilerin yüzde 98,8’i ayrılmak için oy kullanırken Sudan yönetimi sonucu tanıdığını duyurdu. 9 Temmuz 2011’de BM’nin üye sayısı 193 olacak.

1980’lerde başlayan ve 2005’teki barış anlaşmasıyla sona eren iç savaşta yaklaşık 2 milyon insanın öldüğü Sudan’da dünyanın en yeni devleti doğuyor. Geçen ay yapılan bağımsızlık referandumunun resmi sonuçları dün başkent Hartum’da yapılan bir törenle dünyaya duyuruldu. Güney Sudan Referandum Komisyonu Başkanı Muhammed İbrahim Halil, yüzde 98,8 evet oyunun çıktığı oylamayla ilgili olarak “Hatasız ve şeffaf bir referandum oldu ve sonuçlara itiraz gelmedi” diye konuştu.
Sudan tanıdı
Resmi sonuçların açıklanmasından hemen önce Sudan Devlet Başkanı Ömer el Beşir, referandum sonuçlarını tanıdıklarını belirtmişti. El Beşir, “Güney Sudan ayrılmayı seçti. Ancak işbirliğine dayalı iyi ilişkiler kurmaya kararlıyız” demişti. Başkanlıktan yapılan açıklamada ise “Güney Sudan halkının kararına saygılıyız ve komisyonun duyurduğu sonucu kabul ediyoruz” ifadeleri kullanıldı.
Sudan Devlet Başkan Yardımcısı ve Güney Sudan lideri Salva Kiir ise Beşir’i övdüğü konuşmasında temmuzdaki bağımsızlığın ardından işbirliği sözü verdi: “Güney’in özgürlüğü yolun sonu anlamına gelmiyor çünkü bizler düşman olamayız. Güçlü ilişkiler tesis etmeliyiz çünkü bizi bağlayan birçok şey var.”
Güney’in çoğunluğunu Afrika ırklarından Hıristiyanlar oluştururken Kuzey’de yoğun olarak Müslüman Araplar yaşıyor. Resmi sonuçların açıklanmasının ardından yeni devletin başkenti olan Juba başta olmak üzere ülke genelinde kutlamalar yapıldı.

ABD, Sudan’ı ‘kara liste’den çıkarabilir

ABD Sudan’ı, terörizmi destekleyen ülkeler listesinden çıkarmak üzere harekete geçti. ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, listeden çıkarmanın kesinleşmesi için Sudan’ın, bu konudaki ilgili Amerikan yasasının gerektirdiği ilkeleri karşıladığını görmeleri gerekeceğini ifade etti. Clinton, yaptığı yazılı açıklamada, Sudan hükümetiyle bu konuda  müzakerelere başladıklarını belirtti. Clinton, Güney Sudan’daki bağımsızlık  referandumunun başarıyla gerçekleştirilmesinin bu süreçte önemli rolünün olduğunu  kaydetti. Öte yandan ABD Başkanı Barack Obama, Güney Sudan’ı temmuzda tanıyacaklarını söyledi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle