GeriDünya Dünyadan tebrik ve işbirliği mesajları yağdı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dünyadan tebrik ve işbirliği mesajları yağdı

Dünyadan tebrik ve işbirliği mesajları yağdı

Dünya liderleri ve uluslararası kuruluşlar, seçimlerin ardından ipi ilk turda göğüsleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı tebrik etti. Erdoğan’ı ilk kutlayan liderler arasında Rusya Devlet Başkanı Putin yer alırken, AB’den temkinli mesajlar geldi.

RUSYA lideri Vladimir Putin dün telefonla aradığı Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı seçim başarısından dolayı tebrik etti. Görüşmede, Türkiye-Rusya arasındaki ilişkilerin daha da geliştirilmesine ilişkin kararlılık teyit edildi, başta Suriye olmak üzere bölgesel konularda işbirliğinin önemi vurgulandı. Putin, ayrıca Erdoğan’a tebrik mesajı göndererek zaferini kutladı.

Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier de, Erdoğan’a telefon açarak seçim zaferini kutladı. Görüşmede Türkiye-Almanya arasındaki ilişkilere ivme kazandırma kararlılıklarını yineleyen iki lider, bu çerçevede üst düzey ziyaretlerin önemini vurguladı. Başbakan Angela Merkel ise tebrik mesajında, “Biz demokratik katılım ve hukuk devleti düzeninin güçlü olduğu istikrarlı ve çoğulcu bir Türkiye’nin daha çok partneri olmak istiyoruz. Sizinle birlikte ülkelerimiz arasındaki işbirliğini canlandırıp derinleştireceğimize seviniyorum. Size görevleriniz için bol başarı ve şans diliyorum” ifadesine yer verdi.

İngiltere Başbakanı Theresa May, tebrik telefonunda Erdoğan’a ikili ilişkileri daha güçlendirmek için birlikte çalışacak olmaktan mutluluk duyduğunu belirtti. Erdoğan ve May, temmuzda Brüksel’de yapılacak NATO zirvesinde bir araya gelme konusunda mutabık kaldı.

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ve Makedonya Başbakanı Zoran Zaev, Erdoğan’a tebrik telefonu açan liderler arasındaydı. Çipras, Türkiye’de tutuklu bulunan iki Yunan askerinin serbest bırakılması yönündeki çağrısını iletirken, iki lider Brüksel’deki NATO Zirvesi sırasında görüşme kararı aldı.

‘TRUMP ERDOĞAN’A TELEFON AÇACAK’
Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders, Erdoğan’ın zaferinin ardından “Beyaz Saray, Türkiye’yi ‘demokrasiyi güçlendirecek’ adımlar atmaya teşvik ediyor” ifadesini kullandı. Sanders, güçlü bağları teyit için Trump ile Erdoğan arasında bir telefon görüşmesi ayarlamak üzere çalışıyoruz” dedi.

AB VE NATO’DAN İLK AÇIKLAMALAR
AB Dışişleri ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ve AB Komisyonu’nun Genişleme Müzakerelerinden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn ortak yazılı açıklamada seçim sonuçlarını değerlendirdi. AB’nin mesajında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçimleri kazanmasına ilişkin herhangi bir atıf ya da kutlamaya yer verilmemesi dikkat çekerken “Cumhurbaşkanı ve Parlamento ile önümüzdeki çok sayıda ortak zorluğun üzerine gidilmesi için birlikte çalışacağız” denildi. “Genel olarak, acilen hukukun üstünlüğü ve temel haklar bağlamındaki eksiklerin üzerine gidilmesinden Türkiye yarar sağlayacaktır” ifadelerine yer verilen açıklama, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nın gözlem heyetinin ilk bulgularına atıfta bulunularak, seçmenlerin gerçek bir tercih imkânına sahip olduğu ancak kampanya şartlarının eşit olmadığı tespiti yinelendi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Erdoğan’ı kutlayacağını söyledi. Türk halkını da tebrik eden Stoltenberg, “Türkiye, sadece Rusya ve Karadeniz’in yanı sıra Irak ve Suriye ile sınıra sahip olan stratejik ve coğrafi konumu nedeniyle değil, birçok nedenden dolayı NATO için çok önemli bir müttefik” dedi. Güven ÖZALP/BRÜKSEL

BERLİN: OHAL KALKSIN
Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın galibiyetiyle ilgili yaptığı açıklamada Türkiye’de olağanüstü halin kaldırılması çağrısında bulundu. Maas “OHAL’in kaldırılması Türkiye ile Almanya ve Türkiye ile AB arasındaki ilişkilerin iyileştirilmesi için atılacak ilk adımdır” dedi. Almanya Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, seçim sonuçlarıyla ilgili, federal hükümet ve gelecekteki Türk hükümeti arasındaki çalışma ortamının yapıcı ve verimli olacağına inandıklarını söyledi.

İngiltere’nin Avrupa’dan Sorumlu Bakanı Alan Duncan, “İngiltere seçim sonuçlarının ardından Türkiye ile yakınlığını sürdürmeyi heyecanla bekliyor” dedi.

RUHANİ’DEN KUTLAMA
İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani kutlama mesajında şunları kaydetti: “Cumhurbaşkanlığınızın yeni döneminde güçlü tarihi, kültürel ve dini bağları bulunan İran ve Türkiye’nin iyi komşuluk, karşılıklı saygı ve ortak çıkarlar çerçevesinde bölge ve İslam dünyasıyla ilgili işbirliği, bölge sorunlarının çözümü ve barışın güçlenmesi konularında dostane ilişkilerin güçlenmesini ümit ediyorum.” 

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro tebrik mesajında işbirliği mesajı vererek “Caracas’tan, Bolivarcı bir kucaklaşma yolluyorum” ifadesini kullandı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle