GeriDünya Dünyadan seçim yorumu: ‘Hiper başkan’
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dünyadan seçim yorumu: ‘Hiper başkan’

Dünyadan seçim yorumu: ‘Hiper başkan’

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı seçimini ve lider olduğu AK Parti’nin MHP ile kurduğu Cumhur İttifakı’nın genel seçimleri kazanması dış basında da büyük yankı uyandırdı. Yabancı basının ortak vurgusu Erdoğan’ın iktidarını pekiştirdiği ve yetkilerini artırdığı oldu. Fransız basınındaki ‘Hiper başkan’ yorumu ise dikkat çekti.

New York Times (ABD):Seçim galibiyeti Erdoğan’a muazzam bir şekilde genişletilmiş yetkiler veriyor” başlığını atan NYT, seçim zaferinin NATO ile işbirliği, Irak ve Suriye’de güvenlik ve Avrupa’ya mülteci akışı kontrolünde potansiyel neticeleri olacağını belirtti.

Washington Post (ABD): Gazete CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin seçim sürecinin adil olmadığını söylemekle birlikte yenilgiyi kabul ettiğini aktardı.

Spiegelonline (Almanya): Yeni başkanlık sisteminin Cumhurbaşkanı’nı Atatürk’ten bu yana hiçbir Türk politikacının sahip olmadığı yetkilerle donattığına işaret ederek “Seçimin ikinci galibi Devlet Bahçeli, yüzde 11 oyla Erdoğan’a parlamentoda mutlak çoğunluğu garantiledi. Türkiye’de sağa kayış daha da sertleşti” yorumunda bulundu.

‘ERDOĞAN BAHSİ KAZANDI’
Le Monde (Fransa): “Erdoğan egemenliğini güçlendiriyor. Milliyetçilerle ittifakla parlamentodaki çoğunluğunu koruyor ve tüm güçleri elinde toplayabilecek” diyen gazete, “Onu zora sokacağını düşünen muhalefet bir kez daha yenildi” yorumunu yaptı.

Liberation (Fransa): “Ve sonunda kazanan Erdoğan oldu” diyen Liberation, “Ne daha önce denenmemiş çifte sandık, ne Türkiye’nin içinden geçtiği sert ekonomik kriz ne de rakibinin ışıldayan seçim kampanyası etkili oldu. Erdoğan bahsini başından sonuna kazandı” dedi.

Le Figaro (Fransa): “Erdoğan, geçen yıl kabul edilen yeni anayasada hayal ettiği gibi güçleri genişletilmiş hiper başkan oluyor” ifadesini kullandı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle