GeriDünya Dünya'dan İsrail'e tepki yağıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dünya'dan İsrail'e tepki yağıyor

İsrail'in Suriye topraklarında bir kampı bombalamasına dünyadan tepkiler geldi. Çok sayıda ülke İsrail'i uluslararası hukuka aykırı davranmakla suçladı. AB Komisyonve ve Arap birliği ise İsrail'i kınadı.

AB Komisyonu, İsrail'in Suriye'deki bir kampa yaptığı hava saldırısını ''kabul edilemez'' olarak nitelendirdi ve kınadı.

AB Komisyonu Sözcüsü Emma Udwin, günlük olağan basın toplantısındayaptığı açıklamada, AB Komisyonu'nun da, görüşlerini açıklamış olan birçok üye ülke gibi İsrail saldırısından ''derin endişe'' duyduğunu ve Ortadoğu'daki gerginliğin daha fazla tırmanmasını istemediklerini söyledi.

Komisyon, Ortadoğu'da tarafları ''durumu daha fazla vahimleştirmemek için'' gerginliği artıracak eylemlerden uzak durmaya davet etti.

Sözcü, AB Komisyonu'nun Suriye'yi, terörizme karşı mücadelede işbirliğine çağırdığını da belirtti ve Suriye ile AB arasındaki işbirliği anlaşmasının yürürlüğe sokulabilmesi için, terörizme karşı mücadeleye ilişkin maddesinin onaylanmasının şart olduğunu söyledi.

Udwin, Suriyeli yetkililerle yapılan her temasta, terörizme karşı mücadele unsurunu ısrarla ön plana çıkardıklarını ifade etti.

AB Ortak Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Javier Solana da konuya ilişkin açıklamasında, terörizme karşı mücadelenin uluslararası hukuk çerçevesinde yapılması gerektiği üzerinde durdu.

ÇİN İSRAİL'İN SALDIRIRSINI KINADI

Çin yönetiminin, İsrail'in Suriye topraklarına yönelik saldırısını kınadığı açıklandı. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Kong Quan, bugün konuyla ilgili  açıklamasında, Çin'in Ortadoğu'daki gerginliği kaygıyla izlediğini ve İsrail'in saldırısının yalnızca bölgedeki durumu daha karmaşık hale getirdiğini belirtti.

Sözcü Kong, ilgili tarafları sakin olmaya ve durumu daha da kötüleştirecek eylemlerden kaçınmaya çağırdıklarını vurguladı.

TUNUS KINADI

Tunus, İsrail'in Suriye topraklarına yönelik saldırısını kınayarak, Ortadoğu'nun daha derin bir krize kaymasını önlemek için uluslararası eyleme geçilmesi çağrısında bulundu.

Tunus Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, ''İsrail'in bağımsız bir Arap ülkesine çirkin saldırısının uluslararası hukukun ihlali olduğu'' belirtildi.

Açıklamada, ''Bölgenin çatışmaya yönelmesini önlemesi ve barış sürecine yeniden başlamak için fırsatları devam ettirmesi'' yönünde uluslararası kamuoyuna çağrıda bulunuldu.

İsrail, Filistinli İslami Cihad örgütü tarafından kullanıldığı gerekçesiyle Suriye topraklarındaki bir eğitim kampını vurmuştu.

TEPKİ YAĞIYOR

Portekiz Başbakanı Jose Manuel Durao Barroso, bombardımanı kınadığı açıklamasında, ''Kimseye fayda getirmeyen bir şiddet ve nefret döngüsü içindeyiz'' ifadesini kullandı.

İspanya'nın Dışişleri Bakanı Ana Palacio da, bu operasyonu kabul etmenin mümkün olamayacağını kaydetti. İsrail uçaklarının Suriye topraklarını bombalaması karşısında sessiz kalınamayacağını kaydeden Palacio, Hayfa'daki intihar saldırısının da kabul edilemeyeceğini belirtti ve AB'nin Ortadoğu'da şiddet döngüsünün oluşmaması için çaba göstermesini istedi.

Arap Birliği de, İsrail'i, bölgeyi şiddet döngüsünün içine sürüklemekle suçladı. Genel Sekreter Amr Musa, bombardımanı ''devlet terörü'' olarak nitelediği açıklamasında, ''Saldırı, İsrail'in Araplara karşı saldırgan niyetlerini ortaya koyuyor ve bizi barış yolundan uzaklaştırıyor'' dedi.

Kuveyt, Katar ve Yemen de saldırıyı kınadı.

Kuveyt Başbakanı Şeyh Sabah El Ahmed El Sabah, saldırının Suriye'nin toprak bütünlüğüne yönelik olduğunu belirtirken, uluslararası topluma, İsrail'in bu tür saldırıları bir daha tekrarlamaması için hızla harekete geçmeye çağırdı.

Katar Dışişleri Bakanlığı'ndan bir yetkili de, İsrail bombardımanının Ortadoğu barışına tehdit oluşturduğu görüşünü dile getirirken, Yemen Dışişleri Bakanı Ebu Bekir Abdullah El Kurbi, İsrail'in Suriye topraklarındaki bombardımanıyla ''uluslararası hukukuküçümsediği'' yorumunda bulundu.

Hindistan ve Cezayir de saldırıyı kınayan ülkeler arasında yer aldı.

Hindistan Başbakanı Atal Behari Vajpayii, saldırıyı şiddetle kınayarak, ''Şiddet döngüsü ve şiddete şiddetle karşılık verme döngüsü son bulmalıdır'' ifadesini kullandı.

Cezayir Dışişleri Bakanlığı, yazılı açıklamasında, Ortadoğu'da gelişmelerin kaygıyla izlendiğini belirtti ve ''Kardeş Suriye halkıyla dayanışma içinde olunduğunu'' bildirdi.

Danimarka Dışişleri Bakanı Per Stig Möller, İsrail'in Suriye topraklarındaki bombardımanının barışa hizmet etmediğini belirttiği açıklamasında, hem Hayfa'daki intihar saldırısını kınadı, hem de İsrail'in Suriye'deki bombardımanının barış yararına olmadığını kaydetti.

Möller, tarafların itidalli davranmaması halinde şiddetin iki halka çok daha derin zararlar vererek devam edeceğini vurguladı.

Irak'taki geçici hükümet konseyine yakın Irak Ulusal Uzlaşma Hareketi Genel Başkanı İbrahim Canadi, İsrail'in Suriye topraklarındakı bombardımanının barış sürecini tehlikeye attığını belirttiği açıklamasında, ''Bölgedeki herhangi bir ülkeye yönelik askeri eylemi kabul etmiyoruz'' ifadesini kullandı.

Lübnan Başbakanı Refik Hariri, Lübnan hükümeti ve halkı adına saldırıyı kınarken, Ortadoğu'nun barış ve istikrarını tehdit eden saldırılarda bulunan İsrail'in itidalli davranması için uluslararası topluma çağrıda bulundu.

Ürdün dışişleri Bakanı Marvan Muaşer de, saldırıyı kınarken, ''Dost bir Arap ülkesine yönelik bu saldırı, bütün bölgeyi etkileyebilecek tehlikeli bir tırmanıştır'' ifadesini kullandı.

ARAFAT

Filistin lideri Yaser Arafat da, İsrail'in Suriye topraklarına düzenlediği bombardımanı kınadı. Arafat, yaptığı yazılı açıklamada, bu tehlikeli tırmanışın istikrarı bozacağını ve bütün bölgede felaketlere yol açacağını belirtti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle