GeriDünya Dünyadan ilginç olaylar:
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dünyadan ilginç olaylar:

 

DÜNYADAN KISA KISA...

BELÇİKA'DA 'KİLİSE' KRİZİ
Federal yapılı Belçika'nın başkenti Brüksel'deki bir kilisede etnik ayırımcılık sorunu yaşanırken, söz konusu kilisenin papazı, bir Belçikalının cenaze törenini Fransızca yapmayı reddetti. Flamanların ağırlıklı olduğu Rhode Saint Genese belediyesindeki kilisenin papazı, 50 yıldır bu belediyede yaşayan, 78 yaşında ölen, Fransızca konuşan Brükselliler sınıfına giren ancak bir Flaman ile evli olan adamın cenazesinde sadece Flamanca konuşulabileceğini belirterek, ailenin çift dilli kilise töreni talebini geri çevirdi.

ABD'DEN İRAN'A ŞOK SUÇLAMA 
Washington, Irak ile ABD arasında imzalanması planlanan güvenlik anlaşmasına muhalefet etmeleri için İranlı ajanların Iraklı milletvekilerine rüşvet verdiğini ileri sürdü. Irak'taki Amerikan güçlerinin komutanlığını geçen ay devralan General Ray Odierno, Washington Post gazetesinde bugün yayımlanan mülakatında, İranlılarla Iraklılar arasında geçmişi Saddam Hüseyin dönemine kadar uzanan bazı ilişkiler olduğunu bildiklerini vurgulayarak, bazı kişilerin geçmişteki bağlantılarını kullanarak Irak meclisinde güvenlik anlaşmasıyla ilgili potansiyel oylamayı etkilemeye çalıştığını düşündüğünü bildirdi.

KRALİÇE MUHALİF GÖSTERİCİNİN CENAZESİNDE  
Tayland Kraliçesi Srikit, Bangkok'ta geçen hafta polisle çatışırken hayatını kaybeden bir göstericinin cenaze törenine katıldı. 76 yaşındaki kraliçe, Bangkok'un kuzeyinde bir budist tapınağında düzenlenen cenaze yakma törenine, hükümeti devirmeyi şiar edinmiş olan "Halkın Demokrasi İttifakı" örgütünün binlerce üyesiyle birlikte katıldı.

ÖLÜLERİYLE BİRLİKTE YANAN KADINLAR
Hindistan'da 75 yaşındaki kadın, kocasının cenazesinin yakıldığı ateşe atlayarak hayatına son verdi.    Hindistan'ın merkezindeki Chattisgarh eyaletinde bir köyde meydana gelen  olayda, Lalmati Verma adlı kadın, eşinin cenaze töreninde ateşe atladı. Kadının üç oğlu olayın gerçekleşeceğini bilmelerine rağmen annelerinin ateşe atlamasına engel olmadıklar.

PANDA'NIN GEN HARİTASI ÇIKARILDI
Çin'de bilim adamları, pandanın gen haritasını genel hatlarıyla çıkarmayı başardı. Çin Genomics Enstitüsü'nden Vang Cun, bu gelişmenin pandanın biyolojik ve genetik yapısını daha iyi anlamaya yardımcı olacağını belirtti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle