GeriDünya Dünya’daki 'ilk hayvan' deniz süngeriymiş 
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dünya’daki 'ilk hayvan' deniz süngeriymiş 

Dünya’daki 'ilk hayvan' deniz süngeriymiş 

ABD’deki Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden (MIT) bilim insanları, deniz süngerinin Dünya’da ortaya çıkan ilk hayvan olduğunu tespit ettiklerini açıkladı. 

Araştırmacılar, deniz süngerinin 540 milyon yıl önce başlayan ve birçok hayvan türünün ortaya çıkmasına neden olan 'Cambrian Explosion' isimli evrimsel dönemden çok daha önce ortaya çıktığını kanıtlamayı başardıklarını söyledi.

640 MİLYON YILLIK KAYALARDA BULUNDU
 
Yüz milyonlarca yıllık kayalar üzerinde bulunan molekül kalıntılarını inceleyen uzmanlar, modern deniz süngerleri tarafından da üretilen 24-Isopropylcholesterol isimli molekülü 640 milyon yıllık kayaların üzerinde bulmayı başardıklarını söyledi.

Araştırmacılar bu keşiften hareketle yaptıkları incelemelerde, deniz süngerinin Dünya’da ortaya çıkmış ilk hayvan olduğu sonucuna vardıklarını belirtti. 

Araştırmayı gerçekleştiren ekibin başında bulunan David Gold, bu keşfin bir çok yeni soru doğurduğunu belirtti. 

'FOSİL KAYITLARINDA BÜYÜK BİR BOŞLUK VAR'

İngiliz Independent gazetesine konuşan Gold, “Bu organizmalar neye benziyordu? 640 milyon yıl önce Dünya nasıl bir yerdi? Neden fosil kayıtlarında böylesine büyük bir boşluk var?” diye sordu ve bu sorulara halen bir cevap veremediklerini belirtti. 

Araştırmacı, “Bu soruların yanıtını bilmememiz erken dönem hayvan yaşamı ile ilgili sahip olduğumuz bilgilerin eksikliğini gösteriyor. Yapılacak daha çok keşif var ve bu keşif sayesinde, doğru incelendiğinde, moleküler fosillerin fosil kayıtlarındaki boşlukları doldurmak konusunda ne denli etkili olabileceğini görmüş olduk” dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle