Dünya Haberleri

DÜNYA

  Dünyada ses getirdi

  Hürriyet Haber
  07.07.2015 - 22:49 | Son Güncelleme:

  Çin’in batısındaki Şincan Uygur Özerk Bölgesi’nde Pekin yönetiminin Uygur Türklerine yönelik baskıcı uygulamaları ve sonrasında yaşananlar dünya basınında yankı buldu.

  Amerikan CNN, yerel yönetim ve okulların internet sitelerinde bölge sakinlerinin ramazan dolayısıyla dini vecibelerini yerine getirmemelerinin istendiğini belirtti. İngiliz BBC de bölgede kontrol noktalarının kurulduğuna dikkat çekti.

  CNN’in haberinde Pekin’in Uygur Türklerine ramazanda baskı uyguladığına yönelik suçlamaları reddettiği açıklamasına rağmen yerel yönetimlerin ve okulların internet sitelerinde, öğrenci, devlet memuru ve Çin Komünist Partisi üyelerinin ramazan dolayısıyla dini vecibelerini yerine getirmemeleri istendiğine yer verildi. Örneğin Şincan’ın Jinghe bölgesindeki Gıda ve İlaç Yönetimi, çalışanlarından Komünist Parti ilkelerine uyacakları, öğrencilerin oruç tutmayacağı, dini etkinliklere katılmayacağına dair yazılı taahhütte bulunmalarını istiyor. Amerikan yayın kuruluşu, Türkiye’de Doğu Türkistan’daki olaylarla ilgili Çin hükümetine karşı düzenlenen protestolar ile Pekin’in vatandaşlarına bu gösterilerden uzak durmalarına dair uyarılarına da yer verdi. BBC de haberinde Pekin yönetiminin Şincan Uygur Özerk Bölgesi’nde bazı yerlerde Uygur Türklerinin bıçak taşıması ve kadınların peçe takmalarını yasakladığını belirtti. İngiliz yayın kuruluşu bölgede yollarda ve alışveriş merkezlerinde kontrol noktalarının kurulduğunu duyurdu. Gerilimden ötürü Şincan’da son yıllarda yüzlerce kişinin hayatını kaybettiğine dikkat çeken BBC, Çin hükümetinin şiddetten cihatçı grupları sorumlu tuttuğu, Uygur gruplarının ise huzursuzluğun Pekin yönetiminin baskıcı politikalarından kaynaklandığına dair görüşlerini aktardı.

  PEKİN’DEN AÇIKLAMA

  Çin Dışişleri Bakanlığı, ülkenin batısındaki Şincan Uygur Özerk Bölgesi’nde herhangi bir “etnik sorun” olmadığını ileri sürdü. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Çunying, başkent Pekin’de gazetecilere yaptığı açıklamada, Uygurların Çin’deki 56 etnik azınlıktan biri olduğuna dikkati çekerek, Şincan’da yaşayan 10 milyonu aşkın Uygur’un mutlu ve huzurlu bir şekilde yaşamlarını devam ettirdiğini iddia etti. Sözcü Hua, bu kişilerin anayasanın teminat altına aldığı din ve inanç özgürlüğüne sahip olduğunu öne sürdü.

  SEVİNDİREN BULUŞMA

  Geçtiğimiz cuma günü Uygur Türklerinin yoğun olarak yaşadığı Çin’deki Şincan Uygur Özerk Bölgesi’nde meydana gelen 6.5 büyüklüğündeki depremin ardından kurtarma çalışmaları sürüyor. Kurtarma çalışmaları sırasında çekilen bir fotoğrafta, yaralı olarak kurtarılan bir kadının bebeği ile buluştuğu kare Uygurların yüzünü güldürdü. Resmi verilere göre depremde 3 kişi hayatını kaybetti, 71 kişi de yaralandı. m Enis Aksu (DHA)

  Etiketler: uygur , cin
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı