GeriDünya Dünya yıkılan duvarın altında mı kaldı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dünya yıkılan duvarın altında mı kaldı

Dünya yıkılan duvarın altında mı kaldı
refid:12904494 ilişkili resim dosyası

Soğuk Savaş’ın simgesi olan ve Batı ile Doğu Almanya’yı ayıran Berlin Duvarı’nın yıkılışının 20’nci yıldönümü adına Berlin’de bir dizi etkinlik düzenleniyor. Reel sosyalist yönetimlerin bitişini de temsil eden duvar dünyada ‘Utanç Duvarı’ olarak adlandırılsa da, bugün Filistin’den Meksika’ya hâlâ birçok yerde yeni duvarlar yükseliyor.

Berlin: 20 yıl önce 20 yıl sonra / FOTO HABER

BERLİN Duvarı’nın yıkılışının 20’nci yıldönümü törenleri geçen yıllara oranla çok daha hareketli geçiyor. Etkinlikler duvarın açılması için 1989’da düzenlenen gösterilerin merkezi olan Berlin’in doğusundaki Gethsemane Kilisesi’nde başladı. Törenleri Almanya’nın Doğu’da yetişen ilk Başbakanı Angela Merkel yönetti. Ardından aralarında Sovyetler Birliği’nin son lideri Mihail Gorbaçov, Rusya Devlet Başkanı Dmitriy Medvedev, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, İngiltere Başbakanı Gordon Brown, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ve AB Komisyon Başkanı Jose Manuel Barroso’nun bulunduğu dünya liderleri sembolik olarak 1989’da açılan ilk Doğu Alman sınır kapısı olan Bornholmer Strasse’de Merkel’e katıldı. Esas kutlamalar ise Almanya’nın yeniden birleşmesinin simgesi olan Berlin’deki Brandenburg kapısında oldu. Genç sanatçılar tarafından özgürlük mesajlarıyla boyanan köpükten yüzlerce dev domino Berlin Duvarı’nın eski güzergahında dizildi.
Berlin Duvarı, yaklaşık 45 kilometre uzunluğundaydı. Duvarı aşarak Doğu’dan Batı’ya kaçmak için yaklaşık 5 bin kişi teşebbüste bulundu. Bu girişimlerde 200’den fazla insan özgürlük arayışında hayatını kaybetti. Duvar, Batı’yı doğudaki Sovyet bloğundan ayıran Demir Perde’nin en elle dokunur, gözle görünür parçasıydı.

38 yıllık duvara ilk balyoz

* 13 Ağustos 1961: Doğu Almanya duvarı inşa etti. 
* 7 Ekim 1989: Sovyet lider Mihail Gorbaçov Doğu Berlin’i ziyaretinde reformlar için dolaylı çağrı yağtı. 
* 18 Ekim 1989: Doğu Alman lider Erich Hoenecker yerini Egon Krenz’e bıraktı. 
* 4 Kasım: Protestolar 1 milyona varan katılıma ulaştı. 
* 9 Kasım: Doğu Alman hükümetinin geçişleri serbest bırakmasıyla duvara ilk balyoz vuruldu.
* 3 Ekim 1990: Doğu ve Batı Almanya birleşti.

Filistin’de duvar eylemi

Filistin’de eylemciler, 2002’de İsrail’in Ramallah şehrinde inşa ettiği ‘gerçek’ duvarın üzerine çıkarak duvarı protesto ettiler.

İlk taşı Gorbaçov devirdi

1.5 kilometre uzunluğundaki duvarın ilk taşı Gorbaçov tarafından devrildi. 1 milyon kişinin katıldığı kutlamalar, Brandenburg Kapısı’nda düzenlenen havai fişek gösterileri ve konserlerle son buldu.

Merkel duvarı imzaladı

9 Kasım 1989’da Boesebruecke Köprüsü’ndeki birleşmeyi gösteren fotoğraflar taşındı.
Merkel de duvardan bir parçayı imzaladı.

Topbaş, duvardan kopardığı parçayı kaybetmiş

ALMANYA’ya giden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 20 yıl önce de Almanya’da olduğunu belirterek, “Mimar olarak görevle gitmiştim. Duvardan ilk parça koparanlardan biriyim. Parçayı saklıyorum. Ancak o kadar iyi saklamışım ki evde bulamadım” dedi. Berlin Duvarı yıkılırken çektiği fotoğrafı da yanında götüren Topbaş, duvarların yıkılmasının fiziki olay olduğunu belirterek, zihinlerdeki duvarların yıkılmasını diledi.

Sarkozy’nin çekiç darbesi fantezi mi

FRANSA Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin Facebook sayfasında Berlin Duvarı’na 20 yıl önce çekiç indirirken gösteren fotoğrafın fantezi olduğu iddia edildi. Liberation Gazetesi, Sarkozy’nin demeçlerinin aksine 9 Kasım’da kimsenin duvarın düşeceğini bilmediğini hatırlattı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle