Dünya Dünya Türk rehinelerin serbest bırakılmalarını böyle öğrendi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  26
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dünya Türk rehinelerin serbest bırakılmalarını böyle öğrendi

Dünya Türk rehinelerin serbest bırakılmalarını böyle öğrendi

Türkiye'nin Musul Başkonsolosluğu'nda kaçırılan 49 kişinin 101 gün sonra serbest bırakılmasını yabancı basın ajansları da 'acil' koduyla 06.30'dan itibaren Başbakan Davutoğlu'nun açıklamasıyla birlikte dünyaya duyurdu. Reuters ise rehinelerin Suriye tarafındaki Tel Abyad kentinde serbest bırakıldıklarını aktardı. Amerikan Wall Street Journal gazetesi ise bir Türk yetkilinin ifadelerine dayanarak rehinelerin düne kadar hep Musul'da olduklarını aktardı.

Reuters ajansı, saat 06.30'da abonelerine geçtiği haberinde "Türkiye Başbakanı Ahmet Davutoğlu, Irak'ın kuzeyi Muzul'da rehin alınan tüm Türk vatandaşlarının güvenli bir şekilde Türkiye'ye geri döndüğünü söyledi" ifadesine yer verdi.

Associated Press ajansı da saat 07.00 sularında Davutoğlu'nun açıklamalarını referans göstererek rehinelerin serbest kalmasını "acil" koduyla duyurdu.

AFP ajansı da acil koduyla geçtiği haberinde Başbakan Davutoğlu'nun "Vatandaşlarımızı bu sabah ülkemize getirdik" sözlerine yer verdi.

'IRAK HÜKÜMETİNİN BİLGİSİ YOKTU'
Ajanslar, vakit ilerledikçe diğer yetkili ağızlardan gelen açıklamaları da abonelerine aktardı. Associated Press, Türk liderlerin rehinelerin nasıl serbest kaldıklarına dair sınırlı bilgi verdiğini söyledi. Ajans ayrıca Irak ordu sözcüsü Korgeneral Kasım el Musavi'nin, Irak hükümetinin rehinelerin serbest bırakılması veya nerede tutuldukları, nerede serbest bırakıldıkları konusunda bilgi sahibi olmadığı şeklindeki ifadelerini aktardı.

'TEL ABYAD'DA BIRAKILDILAR'
Reuters ajansının haberinde yer alan bir ayrıntı da dikkat çekti. Ajans, güvenlik kaynaklarına dayanarak rehinelerin, IŞİD'in adeta markezi konumundaki Rakka kentinden Akçakale'nin tam karşısındaki Tel Abyad'a götürüldüklerini ve burada serbest bırakıldıklarını aktardı.

ARADA 377 KİLOMETRE VAR
Rehinelerin kaçırıldıktan sonra serbest kalana kadar sekiz defa yer değiştirdikleri bildirilmişti. Rehineler bu sabah saatlerinde Akçakale'den Türkiye'ye giriş yaptılar. Rakka ve Tel Abyad ise IŞİD'in güçlü olduğu bölgeler. Rehinelerin kaçırıldığı Irak'ın Musul kentinin, Reuters'ın serbest bırakıldıklarını söylediği Tel Abyad'a uzaklığı ise 377 kilometre. Bu da rehinelerin, 101 gün boyunca uzunca bir mesafeyi kat ettiği anlamına geliyor.

Dünya Türk rehinelerin serbest bırakılmalarını böyle öğrendi


'HİÇBİR ZAMAN MUSUL'DAN AYRILMADILAR'
Wall Street Journal gazetesi ismini vermek istemeyen bazı Türk yetkililere dayanarak rehinelerin cuma günü öğleden sonra saatlerinde serbest bırakıldıklarını ve Musul'dan Rakka'ya getirildiklerini daha sonra da Tel Abyad'a götürülerek Türk yetkililere teslim edildiklerini aktardı. Bu ifadelere göre rehineler, bazı iddiaların aksine serbest bırakılmadan hemen önce Rakka'ya gitmeleri dışında hep Musul'da tutuldular. Gazetenin haberinde, Türk yetkilinin şu sözlerine yer verildi:

"Nerede ve nasıl olduklarını hep biliyorduk. İnsani ve teknik istihbarat sayesinde hiçbir zaman iletişimi kaybetmedik. Bazen telefonda bile konuştuk."

'IŞİD TÜRKİYE'NİN TEPKİSİNDEN KORKMUŞ OLABİLİR'
Gazetenin haberine göre Türk yetkili rehinelerin neden cuma günü bırakıldığına dair bilgi sahibi olmadığını ancak IŞİD'in, ABD liderliğindeki koalisyonun hava saldırıları sırasında rehinelere bir zarar gelirse Türkiye'nin cevabından korkmuş olabileceğini öne sürdü. Haberde, söz konusu yetkilinin şu sözleri yer aldı:

"Kitlesel saldırı durumunda rehineleri güvende tutmak oldukça zor. Rehineleri kaybetseydik, Türkiye çok agresif bir tutum içinde olabilirdi."

BBC

Kuzek Irak'taki Musul'da bulunan Türk Başkonsolosluğu'ndan IŞİD tarafından kaçırılan rehineler serbest bırakıldı ve Türkiye'ye döndü. Detaylar henüz belli değil ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bunun " detaylı ve gizli bir operasyon" olduğunu belirtti.

Türkiye, rehinelerin güvenliği için IŞİD'e yönelik doğrudan bir askeri operasyona girmeyi reddetmişti.

GUARDIAN
Aralarında diplomatik çalışanların, çocukların ve özel güvenlik güçlerinin bulunduğu 49 kişi Irak'ın Musul kentinde 11 Haziran'da rehin alınmıştı. Türkiye, 49 rehinesinn IŞİD'in elinde bulunmasından dolayı açık bir şekilde IŞİD'e karşı ortak operasyon planından uzak durmuştu. ABD ise rehinelerini kurtarmak isteyen Türkiye'yi bu operasyona çok fazla zorlamamaya gayret etti.

DAILY MIRROR
IŞİD'in elinde tuttuğu 50'ye yakın Türk rehine dün gece serbest bırakıldı. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk istihbarat servisinin kurtarma operasyonuyla 49 rehineyi Türkiye'ye geri getirdiğini söyledi. Türk medyasına göre herhangi bir fidye ödenmedi. Aralarında Musul Başkonsolosu, çocuklar ve özel güvenlik güçlerinin de bulunduğu rehineler Şanlıurfa'ya oradan da başkent Ankara'ya getirildi.

CNN
IŞİD militanlarının üç ay önce kaçırdığı 49 Türk rehine bugün serbest bırakıldı. Rehinelerin nasıl serbest kaldığı henüz belli olmazken, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan resmi websitesinden yaptığı açıklamada, Türk istihbarat servisine teşekkür etti.

DEUTSCHE WELLE
Türkiye Başbakanı haziran ayında IŞİD militanları tarafından Musul'da kaçırılan 49 rehinenin kurtarıldığını açıkladı. Rehineler arasında birkaç çocuk da bulunuyor. Başbakan Davutoğlu, operasyon hakkında detaylı bilgi vermezken, kurtarılan rehinelerin sağlığının iyi olduğunu söyledi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle