GeriDünya Dünya Kupası ona emanet
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dünya Kupası ona emanet

Dünya Kupası ona emanet
refid:3398512 ilişkili resim dosyası

Almanya’da kabineyi kurmakla görevlendirilen Hıristiyan Demokrat Partili Angela Merkel, partisinin bakan adaylarını belirledi. Merkel, Almanya’nın ve Dünya Kupası’nın güvenliğini partinin ağır toplarından Wolfgang Schaeuble’ye emanet ediyor. Schaeuble, bir silahlı saldırı sonucunda tekerlekli sandalyeye mahkum olmuştu.

18 Eylül seçimlerinden sonra Sosyal Demokrat Parti ile ‘büyük koalisyon’ oluşturma konusunda anlaşan Hıristiyan Demokrat Parti’nin başbakan adayı Angela Merkel, CDU ve kardeş CSU’dan kabineye girmeye aday gösterilen bakanları açıkladı.

Merkel, Helmut Kohl döneminde iki Almanya’nın birleşmesiyle ilgili müzakereleri yürüten eski İçişleri Bakanı Wolfgang Schaeuble’nin (63) aynı görevi üstlenmesini önerdi. Schaeuble, 1998 yılında Kohl’ün seçimlerde yenilgiye
/images/100/0x0/55eb36e6f018fbb8f8b2cafa
uğramasının ardından Hıristiyan Demokrat Parti’nin (CDU) başkanlığını üstlenmişti. Ancak CDU’ya yasadışı bağış kabul edildiği iddiaları üzerine 2000 yılında koltuğu Merkel’e bırakmıştı. 1990 yılında akli dengesi bozuk bir adamın silahlı saldırısına uğradıktan sonra belden aşağısı felç olmuş ve tekerlekli sandalyeye mahkum olmuştu.

Merkel, Schaeuble’nin ‘Büyük deneyimi ve yeteneğiyle terörizm ve suç gibi yurtiçi güvenlik sorunlarının olduğu gibi Dünya Kupası’nın (2006) organizasyonunun da üstesinden geleceğini’ söyledi.

16 bakandan oluşan büyük koalisyon hükümetinde SPD ve CDU/CSU eşit temsil edilecek. SPD’nin geçtiğimiz günlerde kendi bakan adaylarını ilan etmesinin ardından dün de Merkel, CDU/CSU’nun adaylarını açıkladı.

MUHAFAZAKAR CEPHE

Büyük koalisyonun muhafazakar kanadı şu isimlerden oluşuyor:

Savunma Bakanı: Franz Josef Jung, CDU’da Merkel karşıtı kanatta yer alıyor.

Eğitim Bakanı: Annette Schavan, Müslüman öğretmenlerin başörtüsü ile derslere girmesine karşı yürütülen harekete öncülük etmişti.

Aile Bakanı: Ursula von der Leyen, kariyer ile aile yaşantısını bir arada yürütebilen bir siyasetçi olarak lanse ediliyor.

Başbakanlık Dairesi Bakanı: Thomas de Maiziere, Doğu Almanya’da demokratik oyla seçilen ilk başbakanın kuzeni.

Ekonomi Bakanı: Edmund Stoiber, CDU’nun Bavyeralı ortağı CSU’nun lideri.

Tarım Bakanı: Horst Seehofer, CSU’lu ve radikal ekonomik reformlara karşı çıkıyor.

Öte yandan hükümetin kurulmasıyla ilgili pazarlıklar dün başladı ve görüşmelerin yaklaşık bir ay sürmesi sonrasında Merkel hükümetinin parlamentodan onay alıp işbaşı yapması bekleniyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle