Dünya Haberleri

DÜNYA

  Dünya Kupası’na sansür

  Hürriyet Haber
  26.11.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong-il, ülkesinde Dünya Kupası maçlarının televizyondan yayınlanmasını yasakladı. Sadece Kuzey Kore’nin ‘kazandığı’ maçlar, banttan yayınlanabilecek.

  GALİBİYETLE biten maçlara da yine Kuzey Kore lehine sansür uygulanacak ve kendi takımlarının faulleri ya da hatalı oynadıkları bölümler gösterilmeyecek. Televizyon yöneticilerine de Kuzey Kore’yi “en iyi takım” olarak gösterecek şekilde montaj yapmalarını emreden bir talimat yollandı. Kuzey Kore, 1966’dan beri ilk kez Dünya Kupası’na katılıyor. Futbol yorumcuları, Kim Jong-il’in “bu coşkuyu riske atacak her şeyden kaçındığını” ileri sürdü.
  Pankreas kanseri olduğu iddia edilen lider, maç yayını sırasında stattaki reklamların görüntülenmesini de yasakladı.
  Elitler uydudan izleyecek
  Kuzey Kore maçları izlemek için ücret ödemediğinden, kazanacakları maçları da Güney Kore’nin yayınlarından alarak ekrana yansıtacaklar. Ülkedeki yönetici elitler ise uydu üzerinden istedikleri maçları serbestçe izleme şansına sahip.

  Kahramanlık edebiyatı

  Kuzey Kore’nin maçı kazanması halinde, oyun üzerinde montaj yapılacağından yayınlanmasının günler alabileceği söyleniyor. Maçın yayınlanması halinde de K.Kore’yi küçük düşürebilecek hareketler ayıklanacak. Bir siyasi gözlemci, “Kore elendiğinde, Dünya Kupası’nın esamesi bile okunmayacaktır” yorumunda bulundu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı