Dünya Haberleri

DÜNYA

  Dünya kaybolan AirAsia uçağını arıyor

  hurriyet.com.tr
  29.12.2014 - 10:24 | Son Güncelleme:

  Endonezya'nın Surabaya Adası'ndan Singapur'a giderken kaybolan AirAsia uçağının arandığı bölgede denizin üstünde bazı nesneler tespit edildi. Ancak Endonezya makamları daha sonra bu nesnelerin uçağa ait olmadığı bilgisini verdi. Arama çalışmalarına, havanın kararmasıyla birlikte yarına kadar ara verildi.

  Endonezya'daki Cakarta Hava Üssü'nün Komutanı Mareşal Dwi Putranto, Avustralya'ya ait Orion uçağının, yolcu uçağıyla irtibatın kesildiği bölgeden bin 120 kilometre uzaklıkta, Pangkalan Bun'ın 160 kilometre güneybatısındaki Nangka adası civarında şüpheli nesneler tespit ettiğini açıkladı. Putranto, söz konusu nesnelerin ne olduğunun anlaşılması için arama-kurtarma ekiplerinin bu bölgeye yöneldiğini söyledi.

  Endonezya Cumhurbaşkanı Yardımcısı Jusuf Kalla ise ilerleyen saatlerde yaptığı açıklamasında, denizde tespit edilen nesnelerin AirAsia uçağına ait olmadığını söyledi. Kalla, yaptığı basın toplantısında "Gerekli kontroller yapıldı ve bunun uçağa ait olduğunu doğrulayacak yeterli delil bulunamadı" dedi.

  Dünya kaybolan AirAsia uçağını arıyor


  ÇALIŞMALAR DURDURULDU
  Uçağını arama çalışmaları, havanın kararmasıyla yarın sabaha kadar durdurulurken uçağa ait iz bulunamadı.

  Arama çalışmalarına başkent Cakarta'dan gönderilen Hercules tipi iki askeri uçak destek verdi. Uçaklar, 155 yolcusu ve 7 kişilik mürettebatıyla kaybolan uçağı bulmak için Belitung Adası çevresindeki bölgeyi taradı. Arama çalışmalarına Malezya ve Singapur birer nakliye uçağıyla, Avustralya da Orion tipi iki uçakla destek verdi.

  Endonezya Arama Kurtarma Kurumu Başkanı Bambang Soelistyo, uçağın büyük ihtimalle denize düştüğünü belirterek, "Tahmini çarpma pozisyonu ve bize gelen koordinatlara dayanarak uçağın denizin dibinde olduğunu düşünüyoruz. Ancak emin değiliz. Eğer uçak denizin altındaysa yer tesbiti yapmak gerçekten çok zor " dedi.

  Arama çalışmalarına katılan Hercules uçaklardan birinin kaptanı Akal Juang, "Belitung Adası civarındaki arama çalışmalarında herhangi bir nesneye rastlamadık. Hava koşulları gayet iyiydi. Arama çalışmalarımız rahat geçti. Ancak, herhangi bir sonuç alamadık. Cakarta ekibi olarak arama çalışmalarımızı Malezya uçakları ile koordine bir şekilde yürüttük" ifadesinde bulundu.

  Juang havanın kararması nedeniyle arama çalışmalarının tamamlandığını belirterek, yarın sabah tekrar devam edileceğini söyledi.

  Arama kurtarma çalışmalarını yaklaşık 120 gazeteci de takip ediyor.

  Surabaya Adası'ndan Singapur'a giden yolcu uçağıyla dün yerel saatle 06.17'de irtibat kesilmişti. Uçağı arama çalışmaları dün havanın kararmasıyla durdurulmuştu. Günün ilk ışıklarıyla birlikte arama-kurtarma çalışmaları yeniden başlatıldı. Çalışmalara askeri uçaklar da destek veriyor.

  Dünya kaybolan AirAsia uçağını arıyor

  Airbus A320-200 tipi uçakta 155 yolcu ve 7 kişilik mürettebat bulunuyordu.

  MALEZYA İLE İLGİLİ ÜÇÜNCÜ OLAY

  Bu son olayla birlikte bu yıl Malezya bağlantılı üçüncü hava yolu faciası gerçekleşmiş oldu. Malezya Hava Yolları’na ait MH 370 sefer sayılı Boeing 777 tipi yolcu uçağı 239 yolcu ve mürettebatla 8 Mart’ta Kuala Lumpur-Pekin seferini yaptığı sırada kayboldu. Uçak bulunamadı. 17 Temmuz’da ise yine şirkete ait aynı model uçak Amsterdam’dan Kuala Lumpur’a giderken sırada Ukrayna üzerinde düşürüldü. Uçakta bulunan 298 yolcu ve mürettebattan kurtulan olmadı.

  AirAsia uçağının kaybolduğu haberini alan yolcu yakınları havalimanlarına akın etti.

  Dünya kaybolan AirAsia uçağını arıyor
  Uçaktaki yolcuların havalimanında bekleyen akrabaları büyük yıkım yaşadı.

  Dünya kaybolan AirAsia uçağını arıyor MALEZYA UÇAĞI YARI YOLDA KAYBOLDU

  Etiketler: kayıp uçak
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı