GeriDünya Dünya Hamas'ı zorluyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dünya Hamas'ı zorluyor

Dünya Hamas'ı zorluyor

Hamas'ın şiddetten vazgeçmesi için baskı artıyor. İran'ın petrolü kısma önerisi kabul görmedi. Zevahiri’nin video bandı. İşte dünya basınında öne çıkanlar.

İngiliz Independent gazetesinin ilk sayfasından aktardığı haberde Filistin seçimlerinden zaferle çıkan ve Hamas’ın bu ülkeye yapılan yardımları almaya devam edebilmesi için İsrail’i tanıması ve şiddeti kınaması isteniyor deniliyor. Hamas militanlarına ve yöneticilerine bu uyarı Londra’da BM, AB, Amerika ve Rusya’nın katılımı ile gerçekleşen zirvenin ardından geldi. Gazete BM genel sekreteri Kofi Annan’ın zirve sonunda açıkladığı karar metninde Hamas’tan ayrıca İsrail ile yol haritasına da bağlı kalmasının istendiğine dikkat çekiyor. Ancak Arap TV kanallarına açıklamalarda bulunan Hamas üyeleri şartları kabul etmeme sinyali verdi. Gazete sadece AB’nin bölgeye 500 milyon dolar yardım yaptığını belirtiyor.

 

TAHRAN'IN OPEC PLANI ŞİMDİLİK TUTMADI

 

The Financial Times gazetesinin manşet haberinde İran yönetiminin OPEC ülkelerine yaptığı petrol üretiminde kesintiye gitme teklifi kabul görmedi. Tahran 10 gün önce petrol ihraç eden ülkelerin oluşturduğu ve kendisinin üyesi olduğu OPEC’e mevcut günlük petrol üretiminde 1 milyon varillik kesintiye gitmeyi önermişti. Mevcut üretimin %4’lük bir bölümüne tekabül eden bu kesinti ham petrolün varil fiyatının 70$’ın üstüne yükselmesine neden olacaktı. Ancak bu öneri OPEC tarafından kabul görmedi. Gazetenin haberine göre uzmanlar İran’ın bu önerisinin arkasında politik bir mesaj olduğu konusunda birleşiyorlar. İran nükleer programına karşı çıkan batıya elindeki petrol kartını her an oynayabileceğinin mesajını vermeye çalışıyor. İran günlük 4 milyon varillik üretimi ile OPEC ülkeleri arasında ikinci sırada yer alıyor.

 

VE İRAN'A BM YOLU GÖRÜNDÜ

 

Fransız Le Monde gazetesi ilk sayfasından aktardığı haberinde, AB yetkililerinin İran delegasyonu ile yaptıkları toplantı sonunda, AB İran’ı nükleer programı nedeniyle BM güvenlik konseyine sevk etmeye hazır diye yazıyor. Gazetenin açıklamalarına yer verdiği İngiliz diplomat John Sawers “İran karşımıza yeni hiçbir teklif ile gelmedi zaten bildiğimiz önerileri getirdiler biz şimdi konuyu 21’lerin dışişleri bakanlarına aktaracağız ve onlarda İran’ın BM güvenlik konseyine sevki konusuna karar verecekler” diyor. Gazete AB’nin bu konuda Uluslararası Atom Enerjisi Ajansının da görüşünü bekleyeceğini yazıyor.

 

 MÜSLÜMAN ÜLKELERİN DANİMARKA BOYKOTU HIZ KAZANIYOR

 

Danimarka’da yayımlanan bir gazetedeki bir karikatürde Hz. Muhammed’in terörist olarak gösterilmesinin ardından gelen tepkiler büyüyor. Fransız Le Figaro gazetesi konu ile ilgili haberinde Müslüman Kardeşler örgütünün dini lideri Muhammdem Mehdi Akif’in yaptığı açıklamada tüm Müslümaları Danimarka ve Norveç ürünlerini boykot etmeye çağırdığını belirtiyor. Gazete Irak’ta da Danimarka ve Norveç’e karşı tepkinin büyüdüğüne dikkat çekiyor.AB komisyonundan yapılan açıklamada ise boykotun Danimarka ve Norveç’i aşarak AB ürünlerinin boykotu haline dönüşmesi durumunda Dünya Ticaret Örgütü’nden yardım isteneceği ifade ediliyor. Le Figaro eski ABD başkanı Bill Clinton’ın da konu ile ilgi bir yorumda bulunduğunu ve Clinton’ın Müslümalara karşı hakaret niteliği taşıyan bu hareketi kınadığını ve olayın daha vahim bir hal alması durumunda ortaya çıkabilecek risklere dikkat çektiğini yazıyor.

 

EL KAİDE'DEN ABD'YE YENİ TEHDİT

 

The New York Times gazetesi bir haftadan kısa bir süre önce El Kaide’nin ikinci adamı Zewahiri’inin internette yayınlanan ses kaydının ardından bu kez bir video bandın yayınlandığını yazıyor. Gazete Zewahiri’nin bu bantta ABD’ye yönelik yeni saldırı tehdidinde bulunduğunu belirtiyor. Bantta Zewahiri Amerikanın 13 Ocak’ta Pakistan’ının Damadola köyüne düzenlediği hava saldırısının sadece masum insanlarını öldürdüğünü bu yüzden ABD başkanı George Bush’un kasap olduğunu söylüyor. Bandı izleyen uzmanlar Zewahiri’nin bu bant ile hala yaşadığını kanıtladığını ve El kaide’nin mevcut propagandasının sürdüğü yorumunu yapıyorlar. Amerikan Kuvvetleri aldıkları bir istihbarat neticesinde Zewahiri’nin Damadola köyünde olduğu gerekçesiyle bu köye yönelik insansız uçaklarla hava saldırısı düzenlemişlerdi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle