Dünya Haberleri

DÜNYA

  Dünya çocuklarıyla ilgili acı gerçek

  Hürriyet Haber
  24.11.2009 - 12:18 | Son Güncelleme:

  Çocuklara yardım kuruluşu "Save the Children", dünyada yetimhanelerde yaşayan her 5 çocuktan 4'ünün aslında bir ailesi olduğunu, ailelerin daha iyi bir yaşamları olması umuduyla çocuklarını buralara bıraktığını açıkladı.

  Kuruluşun hazırladığı bir raporda, bazı kurumların zorla ya da kandırarak yoksul ailelerin çocuklarını kendilerine bırakmalarını sağladığı, yetimhanelerde yaşayan milyonlarca çocuğun da tecavüz, çocuk kaçakçılığı ve şiddet gibi riskler altında olduğu belirtildi.

  Yardım kuruluşu, çocuklarına bakabilmeleri için aileleri destekleyen projelere kaynak sağlanması ve çocuklarla ilgili kuruluşların sıkı bir şekilde izlenmesi gereğine işaret etti.

  Bazı ülkelerdeki yetimhanelerin, hükümetlerden ya da bağışçılardan aldığı mali yardımlarla büyük bir iş alanına dönüştüğüne dikkat çekilen raporda, daha iyi bir geleceği olsun diye ya da ileride geri alma umuduyla ailelerin çocuklarını bu kurumlara bıraktığı, çok azının çocukların yasal haklarını da verdiğinin farkında olduğu, evlat edinen ailelerin de çocukla ilgili gerçeği bilmediği kaydedildi.

  "Save the Children", dünyada yetimhaneler ya da benzeri kurumlarda yaklaşık 8 milyon çocuğun yaşadığının bilindiğini, ancak çoğu kayıt dışı olduğu için gerçek rakamın çok daha yüksek olabileceğini vurguladı.

  Raporda, bu çocukların büyüyen bir yeni endüstrinin "ticari ürünleri" olduğu, bazı kurumların çocukları evlat edinmeden ya da çocuk kaçakçılığından kar sağlamak amacıyla aldıkları savunuldu.

  Yetimhanelerdeki çocuklarla ilgili raporu hazırlayan Corinna Csaky, "Yetimhanelerdeki çocukların ailelerinin olmadığı bir söylenti. Çoğu, aileleri kendilerini besleyemediği, giydiremediği, eğitim sağlayamadığı için orada" dedi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı