GeriDünya Dünya basınından manşetler - 31 Mayıs
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dünya basınından manşetler - 31 Mayıs

İşte dünyada günün öne çıkan manşetleri:

DÜNYA BASINI

 

THE NEW YORK TIMES

--Petrol sızıntısı inanışları değiştiriyor

Meksika Körfezi’nde yaşanan petrol sızıntısının bir türlü kontrol altına alınamaması, ABD’lilerin ‘teknoloji her şeyi çözer’ düşüncesini sarsıyor.

 

THE WASHINGTON POST

--Afganistan saldırısında insansız uçaklar suçlandı

Sert eleştiriler içeren ABD ordusu raporu, insansız uçakları kullanan operatörleri “hatalı ve profesyonellik dışı” işlem yapmakla eleştirirken, Şubat ayında Afganistan’ın güneyinde onlarca sivilin ölümüyle neden olan saldırıdan da sorumlu tuttu.

 

THE WALL STREET JOURNAL

--Çin, savaşa karşı uyarıda bulundu

Çin, Japonya ve Güney Kore yıllık toplantılarını Kuzey Kore tehdidiyle nasıl uğraşacakları konusunda ayrı fikirlerle terk ederken, tarafsız bir görünüm sergileyen Çin Devlet Başkanı Wen Jiabao her türlü çatışmayı önlemeleri gerektiğini belirtti.

 

FINANCIAL TIMES

--Honda’dan Çinli işçilere grev yapmayın çağrısı

Honda, Çin’deki bir fabrikasında geçtiğimiz hafta greve giden işçileri uyararak, benzeri eylemlerden sakınmaları gerektiğini belirtti.

 

THE GUARDIAN

--BP milyonlarca dolarlık dava ile karşı karşıya

Meksika Körfezindeki petrol sızıntısı ile boğuşan British Petroleum (BP), ABD’nin Alaska eyaletinde yaşanan bir başka sızıntıda sorumsuzca davranmakla suçlandı. Şirket, milyonlarca dolarlık dava ile karşı karşıya kalabilir.

 

HAARETZ

--Abbas Gazze ziyareti yapabilir

Filistin’in Ma’an haber ajansı, Filistin Yönetimi Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın Hamas kontrolündeki Gazze sınırını ziyaret etmeyi düşündüğünü belirtti. Ziyaret gerçekleşirse, Abbas’ın sınırın Hamas’ın eline geçmesi ardından düzenleyeceği ilk resmi gezi olacak.

 

EKONOMİ BASINI

 

BLOOMBERG

--BP sızıntı için yeni yedek plan hazırlıyor

Meksika Körfezi'nde devam eden petrol sızıntısını üç gündür uyguladığı basınçlı sıvı ile durdurma yönteminde başarısız olan İngiliz enerji devi British Petroleum, şimdi yeni bir yedek plan için hazırlık yapıyor.

 

CNBC

--Wall Street bu hafta ABD ekonomisine odaklanacak

Haftalardır gözünü Avrupa'da yaşanan problemlerden ayırmayan Wall Street, bu hafta yoğun gelecek olan veri ajandasıyla ABD'deki ekonomik gelişmelere yoğunlaşacak. Ancak, Avrupa'dan gelecek haberler yine de etkisini kısmen sürdürecek.

 

CNNMONEY

--Meksika Körfezi'ndeki zarar için 100 milyar dolar iddiası

BP'nin Meksika Körfezi'nde yaşanan petrol sızıntısından dolayı karşılaşacağı zararın boyutuyla ilgili 3 ile 14 milyar arasında tahminler yapılırken, Körfez'in büyüklüğünü göz önünde bulunduran bazı yetkililer, zararın 100 milyar doların üzerine çıkacağını tahmin ediyor.

 

FORBES

--İngiltere Hazine Bakanı istifa etti

İngiltere'nin yeni koalisyon hükümetinde ilk çatlak Hazine Bakanı David Laws'ın, birlikte yaşadığı erkek partnerinin evinde oda kiralamak için vergi mükelleflerinin parasını harcamasının ortaya çıkmasıyla yaşandı.

 

MARKETWATCH

--BP, ABD'deki rafinerisi için 69 bin dolar ceza ödeyecek

Meksika Körfezi'ndeki petrol platformundan sızan petrol nedeniyle zor günler geçiren İngiliz enerji devi British Petroleum (BP), Washington'da bulunan Cherry Point rafinerisindeki güvenlik ihlalleri nedeniyle kesilen 69 bin 200 dolarlık cezayı ödemeyi kabul etti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle