Dünya Haberleri

DÜNYA

  Dünya basınından

  Yavuz Çekirge
  17.10.2007 - 10:09 | Son Güncelleme:

  The Washington Post
  Haşimi'nin Ankara'ya getirdiği mesaj

  Irak başbakan yardımcısı Haşimi'nin Ankara'ya getirdiği mesaj son derece açık. Irak hükümeti olası bir askeri operasyonun  engellenmesini istiyor. Öte yandan başbakan Erdoğan'ın sert sözleri de yabana atılır cinsten değil. Başbakan Erdoğan, Irak merkezi hükümetinin ve Kürt yerel yönetimlerinin PKK ile aralarına artık bir duvar çekmelerinin zamanının geldiğini söylüyor.

  The Guardian
  Avrupa Birliği yolunda bir dosta nasıl davranılır?

  Avrupa Komisyonu'nun eski dış ilişkilerden sorumlu yetkilisi ve şu anda da Uluslararası Kriz Grubu'nun başkanlığını yürüten Chris Patten,  Bir dosta böyle davranılmaz" başlıklı yazıda,
  "Eğer üyelik mücadelesinde Türkiye'yi istemeyenler galip gelirse, Türkiye kadar Avrupa Birliği de kaybeder" diyor.

  "Avrupa Birliği ile bütünleşme yolunda, son üç yıldır olduğu gibi  Türkiye'nin önüne çıkacak engeller kolay değil. Gelecek ay yayınlanacak olan ilerleme raporu son derece kritik.  Aralık ayında da Avrupa Konseyi toplanacak."

  "Ankara'nın üyeliğini istemeyenler, Türkiye'nin hala değişmediğini ve Avrupa Birliği kapılarının dışına itilmesi gerektiğini savunmak için, Kıbrıs sorunundaki kilitlenme ve reform sürecindeki duraklamayı öne sürecekler."

  "Amerika Birleşik Devletleri'nin, Ermenilerin 1915 - 1923 arasında öldürülmesini soykırım ilan etme çabalarına Ankara'nın verdiği tepkiye ve Kuzey Irak'a sınır ötesi harekat tartışmalarına dikkat çekerek, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne katılmaya hazır olmadığını kanıtlamaya çalışacaklar."

  "Türkiye'nin ne kadar reform yaptığını ve daha ne kadar yapması gerektiğini tartışmak için biraraya gelecek Avrupa Birliği liderleri, Türkiye'nin birliğe olan güvenini tazelemek için ellerinden geleni yapmalılar."
  "Nihayetinde Türkiye, Yunanistan, İspanya ya da Portekiz'den farklı değil. Bu ülkeler de, ordu otoriterliğinden istikrar ve demokrasiye geçişi, Avrupa Birliği'nin kendilerine aşıladığı güven ile başardılar."

  The Financial Times
  "Lojistik destek mi yoksa Kürtler mi? "

  Bir  üst düzey Pentagon yetkilisi olan ve şu anda da Brookings Enstitüsü'nde görev yapan Peter Rodman'ın sözleri gazetede yer alıyor.

  "Rodman'a göre Amerikan yönetimi, hayati önemdeki askeri ikmal yollarının kesilmesindense, Kuzey Irak'a Türklerin asker göndermesini tercih eder."

  "Rodman şöyle devam ediyor:'Belki de tek çözüm bu. Eğer Amerika Birleşik Devletleri PKK ile mücadele edemiyorsa, Iraklı Kürtler de bunu yapamıyorsa ve  buna gönlü yoksa, Türklere başka ne diyebiliriz ki? Belki PKK'ya yönelik sıcak takipten bir sonuç elde edebilirler.

  Ancak bizim lojistik desteğimizin kesilmesinin, PKK ile mücadelede Türklere ne fayda sağlayacak?  "

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı