GeriDünya Dünya Basınından
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dünya Basınından

Bugünkü dünya basınında en önemli konu yine Irak ve körfez ülkeleri. Bush yönetimin Irak sorununu çözmek için Suudi Arabistan'a ve diğer körfez ülkelerine büyük çapta silah satışı yapacağı konuşuluyor.
Türkiye'yi ilgilendiren bir diğer haber ise Bush yönetiminin nihayet PKK konusunda ciddi bir adım atmaya karar verdiğini duyuran Washington Post gazetesinin başyazısı.

The New York Times
ABD ile Suud'ların arası açılıyor

New York Times gazetesi Suudi Arabistan'ın Irak'taki eylemlerinin Washington'da tedirginlik  yaratmaya başladığını yazdı.
 
Habere göre ABD  Suudilerin Irak'taki Sünni direnişçilere para ve silah  yardımı teklif ettiğini öğrendi.
 
Yetkililer Suudi Arabistan'dan her ay ortalama 70 militanın savaşmak için Irak'a gittiğini ve Riyad hükümetinin bunu önlemeye çalışmadığını ileri sürüyor.
 
Beyaz saray sözcüsü Dana Perino haberle ilgili olarak Amerika'nın terörizmle mücadelede Suudi Arabistan'la yakın işbirliği yaptığını belirtmekle yetindi.

The Washington Post
Bush'un Türkiye kumarı.

Robert Novad imzalı başyazıda Bush yönetiminin Türkiye'ye PKK konusunda yardım edeceği yorumu yapılıyor.
PKK'nın sınır ötesi operasyonlarının Türkiye üzerinde yarattığı güvenlik sorununun köklerinin Türkiyenin yıllarca öncesinden gelen etnik azınlık sorunu olduğunu Bush yönetimin de bu  konuda bir emrivakiyle karşı karşıya olduğu vurgulanıyor. ABD'nin Irak'da bir cephe daha açılmaması için Kuzey Irak dağlarında saklanan 4000 PKK'lı gerillayı bertaraf etme konusunda Türkiye ye yardım edeceği yorumu yapılıyor.

Bobert Novad'a göre Bush yönetimi  Türkiye ile bir ortak operasyona hazırlanıyor.

Bu operasyonun planları da eski Ankara büyükelçisi Edelman.

The Guardian
Körfez Ülkelerine silah satışı

Amerikan yönetimi, bugün Suudi Arabistan ve Körfez ülkelerine 20 milyar dolarlık silah satışını öngören bir paket açıklayacak.

10 yıllık bir süre içinde satılacak silahlar arasında uydu güdümlü bombalar, modernleştirilmiş savaş uçakları ve gemiler de var.

Ancak Amerikan yönetimi şimdiden Orta Doğu'da silahlanma yarışını körüklediği suçlamalarıyla karşı karşıya.
Silah Kontrol Birliği adlı bir araştırma kuruluşunun yetkilisi bu politikayı "Orta Doğu'da böyle bir yaklaşım, yangına benzin dökmekten farksız" sözleriyle eleştiriyor.
Ama hepsi bu değil: Guardian'a göre Amerikan yönetimi bu satışa İsrail'in itiraz etmesini önlemek için, onlara da askeri yardımda yüzde 25'lik artış, yani toplam 30 milyar dolar yardım ve'silah kalitesindeki üstünlüklerinin devamı' sözü verdi.
Ayrıca Mısır'a da 13 milyar dolarlık yardım öngörülüyor


 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle