Dünya Dünya Basınından
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dünya Basınından

Dünya basın organları dün Bağdat'ta gerçekleşen ABD ve İran görüşmelerine.Blair'in Kudüs ziyaretine geniş yer ayırmışlar. Türkiyedeki seçimlere ilgi de hala sürüyor.

Reuters
ABD, İran'ı milislere silah vermekle suçluyor.

İran büyükelçisi Hasan Kazemi ile görüşmesinden sonra konuyla ilgili olarak gazetecilere açıklamalarda bulunan ABD Bağdat büyükelçisi Crocker şunları söyledi.
"İran'ın bölgedeki milis güçlere silah ve cephane sağlamasından duyduğumuz rahatsızlığı dile getirdik."
"28 Mayıs görüşmelerinden bu yana İran'ın milis güçlerine verdiği desteğinde  azalma değil giderek artış olduğunu belirttik. Bundan duyduğumuz endişeyi özellikle vurguladık."
"Crocker, ABD,  Irak ve  İran yetkililerinin de katılacağı üçlü  bir güvenlik konseyi oluşturarak araştırmalar yapılması   konusunda mutabakata vardıklarını da sözlerine ekledi."

Financial Times
ABD ve İran görüşmeleri

"İran ile Amerika Birleşik Devletleri, 1979'dan bu yana duran  ilişkilerin  ilerletilebilmesine olanak verebilecek bir hazırlık içinde."

"İran ve Amerika Irak'ın güvenliğini tartışmak üzere ortak bir komite oluşturmayı planlıyor. Bağdat'ta yedi saat süren görüşmelerin ardından İranlı ve Amerikalı yetkililer, kararlarını  ilan ettiler. Ancak Amerikalı yetkililer, İran'ın Şii milislere desteğini artırdığına dikkat çekerek Tahran'ın Irak'ta istikrarın sağlanması için çalıştığını bekleyip görmekten yana olduklarını dile getirdiler."

BBC
Tony Blair Orta Doğu dörtlüsü adına Batı Şeria'da

 
Haziran sonunda İngiltere başbakanlığından ayrıldıktan sonra Ortadoğu Dörtlüsü'nün temsilciğine atanan Tony Blair, bugün bölgede İsrail ve Filistinli liderlerle bir araya geliyor.   

Tony Blair, bugünkü temaslarına Kudüs'te Cumhurbaşkanı Şimon Peres ile görüşerek başladı.
Taraflar ortak basın toplantılarında iyimser bir tonda konuşma eğilimindeydiler.
Blair,"(Çözüm için) Olasılıklar bulunduğu hissi" olduğundan söz ederken, bunun somut bir sonuca dönüşüp dönüşemeyeceğinin zaman içinde belli olacağını belirtti.
1993'teki Oslo Anlaşması'nın mimarlarından biri olarak Nobel Barış Ödülü almış olan Peres de"Zorlukları yadsımıyorum; pek çoklar. Ancak başarı şansı da bulunuyor" diye konuştu.

Orta Doğu'da gündem Arap barış planı
 
Arap Birliği'nden bir heyet Kudüs'te   İsrail Başbakanı Ehud Olmert'le bugün biraraya geliyor.     
Arap Birliği heyeti, İsrail'le barış anlaşması imzalamış olan Mısır ve Ürdün dışişleri bakanlarından oluşuyor.
İsrail'i tanıyan başka Arap ülkesi yok. Heyetin Arap barış girişimini dikkate alması için İsrail'i ikna etmeye çalışacaklar.

Plan, İsrail'in işgal ettiği toprakların tamamından çekilmesi; Filistin devletinin kurulması ve mülteci sorununa adil bir çözüm karşılığında İsrail'le Arap ülkeleri arasında resmi ilişki kurulmasını öneriyor.

USA Today
İnternet TV'den daha etkili

ABD'de 2008 yılında yapılacak başkanlık seçimleri öncesinde internet, kampanyalar için giderek daha önemli bir platform haline geliyor. Demokrat Parti'nin başkan aday adayları, kullanıcıların internet üzerinden video görüntüleri aracılığıyla sorulan soruları yanıtladılar. Amerikan CNN televizyonu, internet sitesi Youtube üzerinden gönderilen 2000 video arasından 30'unu seçerek, soruları televizyonda yayınlanan tartışma programında 8 politikacıya yöneltti.

South Carolina Eyaletinin Charleston kentindeki tartışma platformunda bulunan 8 Demokrat aday ise önceden hazırlandığı belli, standart cevaplar vermemeye çalıştılar.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle