GeriDünya Dünya Basınından
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dünya Basınından

Washington Post
Demokrasiyi Raydan Çıkarmayın  
Gazete Malezya'nın eski başbakan yardımcısı Enver İbrahim'in, Türkiye'deki seçimlerle ilgili bir makalesine yer veriyor. İbrahim, seçimlerde laiklik ile İslamiyet'in değil, özgürlük ve demokrasi ile otoriter yönetim anlayışının mücadele ettiğini savunuyor. AKP'yi dine saygılı bir laik parti olarak tanımlayan İbrahim, ordunun müdahalesinin ise vahim sonuçlar doğuracağını yazıyor:
"Türkiye, en yakın müttefiklerinden biri olduğu Batı'nın, demokrasiyi raydan çıkartma çabalarına açık veya gizli destek vermemesini bekliyor. Türk demokrasisine açık bir destek verilmemesi, İslamcı veya laik fanatizme davet çıkartmak anlamına gelecektir. Modern Türk devletinin hedeflerini temsil etme iddiasında olanlar, özellikle de ordunun desteğini arkalarına alarak mevcut hükümeti devirmekte başarılı olabilirler. Ancak bu, bedeli özgürlük ve demokrasiyle ödenecek bir Pirus zaferi olacaktır."

The Newyork Times
Avrupa’da Asimilasyon
Almanya'nın Köln şehrinde başlayan cami tartışmasını anlamlı olduğunu kaydeden gazetede ilginç bir yorum göze çarpıyor:
"Bütün Avrupa'da asimilasyon ile kültürel çoğulculuk arasında dengenin nasıl kurulacağı ve temel özgürlükleri sınırlandırmadan ülke içindeki İslamcı terörle nasıl mücadele edileceği konusunda tartışmalar yapılıyor.
Ancak Köln'deki olayın ne bu dengeyi sağlamakla ne de güvenlikle bir ilgisi var. Bu, tamamen dini bir azınlığı kötülemeye ve görünmez kılmaya yönelik bir olay.

İngiltere örneğinde de görüldüğü gibi, her kökenden ve sınıftan terörist çıkabiliyor. Ancak, ibadetlerini cam duvarlı camilerde değil de, gizli yerlerde yapmak zorunda kalanlar arasında sinsi komploların çok daha fazla taraftar bulacağına hiç şüphe yok."

Christian Science Monitor
Kürtler PKK ‘ya Karşı

Gazete  Türkiye'deki Kürtlerin önemli bir kısmının PKK'ya karşı çıktığını kaydediyor. Scott Peterson imzalı haberde, PKK saldırılarının artmasına paralel olarak köy korucularının da sayısının arttığı vurgulanıyor:
"PKK’nın devlete karşı 1984’ten 1990’lı yıllara kadar sürdürdüğü acımasız mücadele, çoğu gerilla olmak üzere 37 bin insanın ölümüne neden oldu. PKK’nın bu süreçte, Türk askerlerinin yanı sıra öğretmenleri, köy korucularını ve sivilleri de öldürmesi üzerine Amerika ve Avrupa Birliği, PKK’yı terörist örgütler listesine aldı."
 
Financial Times
El Kaida güçleri İran ‘dan destek alıyor mu?
Gazetenin haberinde Irak'a ve diğer bölgelere saldırılarda bulunan El Kaide'ye bağlı teröristlerin İran'da barındıklarına ilişkin kanıtlar bulunduğu bildiriliyor. Batılı yetkililerin bildirdiğine göre El Kaida’ya bağlı teröristlerin İran'dan ne derecede yardım aldıkları ile ilgili kesin verilerin olmadığını ama , İran'ın terörist güçlere barınma, para ve mühimat desteği verdiği ile ilgili kanıtlar bulunduğu idda ediliyor.
 
Los Angeles Times
Reformcu liberal İran gazetesi Hammihan yine kapatıldı
Gazete Tahran çıkışlı haberinde yedi yıldır yayın yasağı  olan İran günlük gazetesi. Hammihan'ın yeniden yayına başlamasının hemen ardından tekrar kapatıldığını bildiriyor.

Genel yayın müdürnün mahkeme kayıtlarını imzalamadığı gerekçesiyle yeniden kapatılan gazetenin iktidarı kıyasıya eleştirmesinin neden olduğu kapatma olayının İran'da söz özgürlüğü olmadığının bir başka kanıtı olduğu yorumu yapılıyor .

Bilindiği gibi gazete liberal yayın politikasıyla dikkat çekiyordu.
Gazete genel yayın müdürü Muhammed Atrianfar konuyla ilgili şu görüşleri dile getiriyor:
  "Gazetemizin hızla büyüyen tirajı ve kamuoyunu etkileme gücü ve profesyonelliği birilerini rahatsız ediyor olmalı."


Yorumları Göster
Yorumları Gizle