GeriDünya Dünya basınında karikatür savaşları
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dünya basınında karikatür savaşları

Dünya basınında karikatür savaşları
refid:3894386 ilişkili resim dosyası

Karikatür savaşları sokaklara taştı. İran, Güvenlik Konseyi konusunda 'dünyanın sonu değil' diyor. Kızıldeniz'de gemi kazası. İngiltere’nin Irak’tan çekilmesi. İşte dünya basınında öne çıkan bazı başlıklar.

GÜVENLİK KONSEYİ DÜNYANIN SONU DEĞİL

İran’da yayımlanan The Tehran Times gazetesinde yer alan bir haberde İran dışişleri bakanlığı sözcüsü Hamid Rıza Asefi’nin açıklamalarına yer veriliyor. Asefi açıklamasında İran’ın BM Güvenlik Konseyi’ne sevki ile ilgili olarak “Bu dünyanın sonu değil” diyor. Asefi açıklamasında ayrıca İran’ın tüm senaryolara karşı hazırlıklı olduğunu her tür olasılığa karşı planlarını yaptığını söylüyor. İran dışişleri bakanlığı sözcüsü Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın da politik bir karar verdiğini savunuyor ve şu an gelinen noktaya rağmen İran’ın görüşmelere açık olduğunu ancak nükleer programından vazgeçmeyeceğini söylüyor. İran Daily gazetesinde yer alan bir haberde de İran’ın nükleer programı konusunda Küba, Suriye ve Venezüela’nın desteğini aldığı belirtiliyor.

The International Herald Tribune gazetesinde yer alan bir haber analiz de ise Batı’nın aslında İran konusunda yapmaya çalıştığı şeyin İran’ın nükleer kulübe girmesini geciktirmek olduğu savunuluyor. Amerikalı adı açıklanmayan üst düzey bir yetkilinin görüşlerine de yer verilen haber analizde İran’ın eninde sonunda nükleer programının olacağı buna engel olunamayacağı ancak şu an yapılmaya çalışılanın bunu mümkün olduğu kadar geciktirmek olduğu ifade ediliyor.

KARİKATÜR SAVAŞLARI

Hz. Muhammed’in terörist olarak gösterildiği karikatürlere tepkiler konusunda korkulan oldu ve olay sokaklara taştı. Suriye’nin ardından Beyrut’ta da büyükelçilik binası ateşe verildi. İngiliz Daily Telegraph gazetesi de olayı ilk sayfasından aktarıyor. Gazete Suriye’de protestocuların Norveç ve Danimarka büyükelçiliklerini ateşe vermelerinin ardından dün de Beyrut’taki Danimarka büyükelçiliğine saldırı düzenlendiğini ve binanın yakıldığını yazıyor. Gazete çoğunluğunu Sünni Müslümanların oluşturduğu göstericilerin polisin tüm önlemlerine rağmen elçilik binasına ulaşmayı başardıklarını belirtiyor. Daily Telegraph Trabzon’da da bir  Katolik rahibin vurularak öldürüldüğünü ve bu olayın karikatür krizi ile ilgili olmasından endişe edildiğini yazıyor. Bir başka İngiliz gazetesi The Guardian da tüm dünyada karikatür krizi ile ilgili yaşananları ülkelere göre sıraladığı haberinde Türkiye’de de bir rahibin vurulduğunu ve olayın henüz karikatür krizi ile bağlantılısının belli olmadığını ifade ediyor.  Öte yandan gazeteler Danimarka’nın Lübnan ve Suriye’de bulunan vatandaşlarına bu ülkeleri terk edin çağrısı yaptığını yazıyor.

Fransız Le Monde gazetesi de manşetten verdiği haberinde başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın elçiliklere yapılan saldırıları kınadığını ve “yakıp yıkmakla çözüm olmaz” dediğini belirtiyor. Le Monde gazetesi ayrıca Trabzon’da bir rahibin öldürülmesi ile ilgili olarak Türk hükümetinin olayı kınadığını Vatikan elçiliğinin de bu konunun karikatür krizi ile bağlantılı olduğu konusunda bir açıklama yapmaktan kaçındığını yazıyor. The Washington Post gazetesi de konu ile ilgili haberinde rahibi vuran kişinin 14-15 yaşlarında bir çocuk olduğunu ve görgü tanıklarının ifadesine göre çocuğun ateş ettiği sırada “Allahu Ekber” diye bağırdığına dikkat çekiyor.

İNGİLTERE MAYIS AYINDAN İTİBAREN IRAK'TAN ÇEKİLEBİLİR

İngiliz The Independent gazetesinin haberine göre Irak’ta görev yapan İngiliz askerleri birkaç ay içerisinde Irak’tan çekilmeye başlayabilir. Gazetenin haberine göre Amerikalı general Mark Kimmitt Irak’ta görev yapan İngiliz askerlerinin azaltılmasının gündemde olduğunu söylüyor. Kimmit tam bir tarih vermese de bir soru üzerine çekilmenin önümüzdeki aydan sonra başlayabileceğini ifade ediyor. İngiliz savunma bakanlığı da konu ile ilgili yaptığı açıklamada İngiltere’nin yılsonuna kadar Irak’taki asker sayısını azaltmayı hedeflediğini belirtiyor.

GEMİ KAZASININ ARDINDAN KURTARMA ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

Dünya basınında karikatür savaşları

Cuma günü Kızıldenizde yaklaşık 1400 yolcusu ile sulara gömülen yolcu gemisindeki kurtarma çalışmaları sürüyor. Mısır’da yayımlanan El Ahram gazetesi manşet haberinde artık canlı bulma ümidinin iyice azalmış olmasına rağmen Mısır ve uluslar arası arama kurtarma ekiplerinin bölgede çalışmalarını sürdürdüğünü yazıyor. Gazete şu ana kadar 379 kişinin kurtarıldığını 127 kişinin de cesedine ulaşıldığını belirtiyor. El Ahram olaydan sağ olarak kurtarılan bir kadın yolcunun verdiği ifadesinde gemide yangın çıktığını kaptanın bunu kendi şirketine bildirdiğini ancak herhangi bir yardım talebinde bulunulmadığını ve yangının kendi imkanları ile söndürülmeye çalışıldığını anlattığını yazıyor. Mısırlı yetkililer de yaptıkları açıklamada ölenlerin yakınlarına para yardımı yapılacağını ve başlatılan yardım kampanyasının ciddi rakamlara ulaştığını belirtiyorlar. Ancak gazete yakınlarının durumu hakkında bilgi almak isteyenlerin polisle karşı karşıya geldiğini ifade ediyor.

PENTAGON İNTİHAR SALDIRILARINA KARŞI BÜTÇESİNİ ARTTIRIYOR…

The New York Times gazetesinin bu sabahki manşet haberinde Amerikan savunma bakanlığı Pentagon’un Irak’taki askerlerine karşı düzenlenen intihar saldırılarına karşı bütçesini artırdığı ve yeni önlemler alacağı belirtiliyor. Gazete Irak’ta en büyük kaybın ev yapımı bombalar ile düzenlenen intihar saldırıları nedeniyle verildiğini bu nedenle savunma bakanlığının yeni bütçe ile askerleri bu tür saldırılara karşı daha güvenli kılacak zırhlar ve zırhlı araçlar temin edileceğini yazıyor. The New York Times bu konuda mesai harcayan personel sayısında da önümüzdeki birkaç hafta içerisinde artışa gidileceğini ve askerleri daha iyi koruyacak teknik ve ekipmanlar üzerinde çalışmaların sürdüğünü belirtiyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle