GeriDünya Dünya basınında Hamas’ın zaferine tepki
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dünya basınında Hamas’ın zaferine tepki

Filistin’de radikal dinci Hamas’ın seçimlere katılma kararı çok tartışılmıştı zaferi yıllarca konuşulacak görünüyor. Tüm dünya basını Hamas’ın seçim zaferini manşetlerine taşıyor bu sabah.

İngiliz The Times gazetesi diplomasi editörü Richard Beeston Hamas’ın seçim zaferini yorumlarken, aslında Hamas’ın Amerikan yönetimine ve onun uyguladığı politikalara teşekkür etmesi gerektiğini savunuyor. Beeston bölgede son yıllarda yaşananların Amerika ve batının Ortadoğu’ya yönelik olarak uyguladıkları politikanın bir sonucu olduğunu iddia ediyor. Beeston yazısına şöyle devam ediyor:

“Ortadoğu’da yeni bir demokrasi gelişmeye başladı ve bunun sonuçları karmaşık olacak. İlk ciddi sınav Türkiye’de idi. İslam dünyasının tek laik ülkesinde AKP şeçimleri net bir fark ile kazandı ve başbakan Recep Tayyip Erdoğan şimdi cumhurbaşkanlığı yolunda. Batının ve Amerikanın yürüttüğü politikalara karşı tepki İran’da Ahmedinecad’a zafer kazandırdı. Mısır’da Hamas’a yakın bir yapısı olan Müslüman Kardeşler ülkede muhalefetin yerini almaya başladı. Lübnan’da yapılan seçimlerde Hizbullah mecliste yerini aldı ve ana muhalefet koltuğuna oturdu ve şimdi de Filistin’de Hamas zafer kazandı”  

İsrail tarafından ise belki de en sert tepki Likud lideri Benyamin Netanyahu’dan geldi. The Jerusalem Post gazetesinin öne çıkardığı seçim değerlendirmesinde Netanyahu Hamas’ı Afganistan’daki Taliban’a benzetiyor ve “Gözlerimizin önünde Hamastan yaratıldı. Hamastan yönetimi Taliban’ın ve İran yönetiminin üvey çocuklarıdır. Filistin’e karşılıksız toprak verme politikası Hamas’a ve teröre bir zafer kazandırdı” diyor.

İsrail Ha’aretz gazetesi Hamas’ın seçim zaferini İsrail’de başbabanlık görevini yürüten Ehud Olmert’in açıklaması ile manşetinde aktarıyor. Olmert “Dünya ve İsrail  Hamas liderliğinde kurulacak  bir hükümeti kabul etmeyecektir” diyor. Gazetenin Hamas’ın zaferi ile ilgili yorumu ise şöyle; Filistin seçimlerinde Hamas’ın kazandığı zafer Ortadoğu tarihinde 6 gün savaşlarından sonraki en önemli olaydır. Bu sonuç sadece bölgedeki resmi değiştirmekle kalmayacak her şeyi bambaşka bir çerçeveye de taşıyacak.

İngiliz gazetesi The Guardian ise “Hamas depreminden sonra “ başlıklı başyazısında şu ifadelere yer veriyor; Demokratlar haklı olarak %78 katılım oranı ile barış içinde özgür ve adil geçen bir seçimi alkışlıyor olacaklar.  Irak’a demokrasi getirmek için neredeyse bölgeye bayii açan George Bush ve Tony Blair aslında demokratik seçimlerden çok memnun olmalı. Ama burada tek bir sorun var o da:seçimin sonucu!.İlk sonuçlar sadece İsrail tarafından değil Amerika tarafından da terörist örgüt olarak tanınan İslami Direniş Hareketi Hamas’ın ezici bir zafer kazandığını gösteriyor. Bu El Fetih için de büyük bir yıkım.

Fransız Le Monde gazetesi çarpıcı seçim sonucu karşısında "İsrail şokta Washington temkinli" ifadesini kullanıyor. Gazete Hamas’ın seçim zaferi karşısında Fransa’nın memnun olmadığını ancak her durumda şiddetin sona erdirilmesi çağrısını yaptığını, Arap ülkelerinin sonucu ılımlı ve iyimser bir hava ile karşıladıklarını, İsrail’in de AB’den terörist bir hükümeti reddetmesini istediğini yazıyor.

Amerikan The New York Times gazetesi ise konu ile ilgili haberinde İsrail tarafı seçim sonucu karşısında şaşkın ama artık kendi sınırlarını çizmek duvarını inşa etmek ve politikalarını belirlemek konusunda daha tek taraflı davranacak yorumunu yapıyor. Gazeteye açıklamada bulunan Hebrew Üniversitesinden görevli bilim adamı Sholomo Avineri “Aradaki farklar artık daha da derinleşti ve masaya oturma şansı şimdi çok daha uzak görünüyor” değerlendirmesini yapıyor.

 
El Ayyam gazeteside Hamas’ın ezici zaferi şeklinde duyurduğu haberinde Filistin’de beklenen oldu ve Hamas zafer kazandı. Filistinliler yaptıkları başarılı seçim ile hem kendilerini hem de tüm dünyayı şaşırttılar diye yazıyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle