GeriDünya Duma'ya Yeltsin freni
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Duma'ya Yeltsin freni

Nato karşısında Yugoslavya Devlet Başkanı Slobodan Miloseviç'e tam destek veren Rusya parlamentosunun alt kanadı Duma, tüm dünyayı savaşa sürükleyebilecek şok tavsiye kararları aldı.

Duma, Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin ile Hükümet'e, ‘‘Rusya Federasyonu, Silahlı Kuvvetleri'nin savaşa hazırlık durumunu artırmalı ve mobilizasyon ile harekat planlarını buna göre uyarlamalı’’ önerisinde bulundu. Duma'nın 16 maddeden oluşan tavsiye kararları, Ankara'daki diplomatik çevrelere bomba gibi düştü. Rusya Büyükelçiliği kaynakları ise, Duma'nın önerilerinin sadece ‘‘tavsiye niteliği’’ taşıdığına dikkat çekti.

Yeltsin ise dün bir kez daha ‘‘Savaşa girmeyeceğiz’’ dedi.

Ankara'daki diplomatik çevreler, tavsiye kararlarının 10. maddesinin Rusya'da tüm silahlı kuvvetlerin teyakkuz durumuna getirilmesi şartını içerdiğine dikkat çektiler. Tüm dünyayı endişeye sevkeden 10. madde aynen şöyle:

‘‘Devlet Duması, Rusya Federasyonu Silahlı Kuvvetleri'nin savaşa hazırlık durumunun artırılması ve mobilizasyon ile harekat planlarının uyarlanmasını, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı ile Hükümeti'ne tavsiye eder.’’

Duma, NATO'nun Yugoslavya'ya yönelik saldırısıyla ilgili suçların soruşturularak konunun Uluslarlarası Mahkeme'de gündeme getirilmesini de istedi.

Duma, ayrıca ABD ile Rusya arasında stratejik silahlarla ilgili daha önce varılmış ‘‘START 2 Anlaşması’’nın onaylanmamasını da tavsiye etti. Bu konuyla ilgili 15. madde de şu ifadeler yer aldı:

‘‘Devlet Duması'na sunulan Rusya Federasyonu ile ABD arasında stratejik saldırı silahlarının daha da azaltılması ve sınırlanmasına ilişkin anlaşmanın onaylanmasına dair (START-2) Federal Kanunu'nun geçiçi olarak geri çekilmesi tavsiye edilir.’’

Devlet Başkanı Yeltsin ise dün parlamentoya hitaben yaptığı konuşmasında ‘‘Rusya seçimini yapmıştır, bölgedeki askeri çatışmanın içine çekilmemize izin vermeyeceğiz’’ dedi. Yeltsin, parlamenterlere, ülkesinin, bu sorunun siyasi yollarla çözümü için elinden gelen her şeyi yapmakta olduğu güvencesi verdi. Yeltsin, ‘‘Dünyada Rusya'nın değil dünya meselelerini, kendi sorunlarını bile çözebilecek güçte olmadığı konuşuluyor. Rusya'nın görüşü bu nedenle kayda alınmamaya çalışılıyor. Böyle düşünenler büyük hata yapıyor. Hiçbir geçici zorluk Rusya'nın ikinci sını devlet olması anlamına gelmiyor’’ dedi. Nerdun HACIOĞLU/MOSKOVA
Yorumları Göster
Yorumları Gizle