GeriDünya Dubai World batıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  30
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dubai World batıyor

Dubai World batıyor
refid:16819136 ilişkili resim dosyası

Dubai açıklarında inşa edilen, yapay adaların oluşturduğu dünya haritası şeklindeki Dubai World projesi mahkemelik oldu. Adaların giderek denize gömüldüğü ve gezinti kanallarının kumla tıkandığı belirtilirken, durma noktasına gelen projede yer alan şirketler arasında kriz çıktı. Üç yüz adadan oluşan projede "Türkiye adası" da bulunuyor.

DUBAI WORLD ADALARI/Foto Galeri

 

Adalara inşaat malzemesi ve personelin taşınmasından sorumlu Penguin Marine şirketinden Richard Wilmot-Smith, adaların giderek denize batmakta olduğunu, elde ettikleri bulguların adalarda erozyon ve bozulma yaşandığını gösterdiğini ifade etti.

 

Toplam 300 yapay adadan oluşan projede, adalar üzerine inşa edilecek lüks villa ve oteller, dünyanın dört bir yanındaki milyonerlere satılacaktı.

 

DAVALIK OLDU

Emlak fiyatlarının düşmesi ve mali güçlükler, Dubai World projesinin 2008 yılında yavaşlamasına neden olmuştu.

 

Projenin ortaklarından, devlete ait Nakheel holdingi, 2009’un sonunda 25 milyar dolara varan borç altına girmişti. Dubai World Mahkemesi, projeden ayrılan şirketler ve adanın yeniden yapılandırılması konusundaki şikayetleri dinlemeye başladı.

 

Davacı Penguin Marine şirketi, gezinti kanallarının kumla dolması yüzünden su derinliğinin azaldığını, bu sebeple deniz taşıtlarının güvenli geçişi için ıslah çalışmasının gerektiğini bildirdi.

 

Duruşmada konuşan Wilmot-Smith, adalarda yaşanan sorunların, çalışmaların "fiilen durduğunun" kanıtı olduğunu, dolayısıyla şirketin yıllık bir milyon sterline denk gelen aidatı ödemeye mecbur olmadığını belirtti.

 

Dubai World projesinin işletmesinden sorumlu Nakheel'i temsil eden Graham Lovett ise, projenin iptal edilmediğini ancak küresel mali kriz yüzünden yavaşladığını belirtti. Nakheel, geçtiğimiz gün adaların suya battığı iddiasını reddetmişti.

 

BİTMEYEN SORUNLAR

Dubai’nin Palmiye Adası projesinin de arkasında bulunan Naakheel, Dubai World adalarının yüzde 70’inin satıldığını belirtti. Ancak, sadece Palm Jumeirah adasındaki villaların tamamlanma aşamasında olduğu belirtildi.

 

Öte yandan, İrlanda’yı temsil eden adayı 24 milyon sterlin karşılığında satın alan şirketin sahibi John O’Dolan, konsorsiyumunun ekonomik çıkmaza girmesinin ardından intihar etti. İngiltere’yi 43 milyon sterline satın alan Safi Kureşi ise sahte çek düzenlemekten yedi yıl hapis cezası aldı.

 

Dubai’nin kumsallarından bakıldığına bulanık görülseler de, Dubai World adaları uydudan ve dünyanın en uzun binası unvanına sahip Burj Halife’den görülebiliyor.

 

Villaların sahipleri arasında, David Beckham ve Michale Owen gibi ünlü futbolcuların aralarında bulunduğu isimler de yer alıyor.

 

Dubai’nin açıklarında bulunan adalara, tekne ve yat kullanılarak ulaşılıyor.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle