GeriDünya Dubai şirketinden taktik geri adım
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dubai şirketinden taktik geri adım

Dubai şirketinden taktik geri adım
refid:3986456 ilişkili resim dosyası

ABD’nin önemli altı limanının işletmesini alan Dubai Ports World şirketinin sahibi Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE), Katrinazedeler için 100 milyon dolar, Bush Kütüphane Vakfı’na da 1 milyon dolar bağışladığının ortaya çıkması, soru işaretlerinin doğmasına neden oldu. Bunun üzerine Dubai Ports, işletme devrinin ertelenmesini önerdi.

Cumhuriyetçi ve Demokrat parti üyesi senatör ve valiler, güvenlik kaygıları nedeniyle ülkenin en önemli limanlarının işletmesinin Arap sermayesine teslim edilmesine karşı çıkıyorlar. BAE’nin bağış olayı da ortaya çıkınca, rüşvet karşılığı Dubai Ports World şirketine işletme hakkının Beyaz Saray tarafından onaylandığı şüpheleri doğdu.

Beyaz Saray, 100 milyon dolar yardımın, iki ülke arasındaki yakın işbirliğinin göstergesi olduğunu açıklarken, Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Adam Ereli, ABD’nin 6,8 milyar dolarlık liman anlaşmasını onaylamasıyla, BAE’nin yardımı arasında bağlantı olmadığını söyledi.

Son gelişmeler ve ülkede dozu giderek artan tartışmalar, Dubai Ports World şirketinin taktik geri adım atmasıyla sonuçlandı. Şirket, Bush yönetimine, kongre üyelerini bu anlaşmanın güvenlik riski teşkil etmeyeceğine ikna etmesine zaman tanımak amacıyla, 6 ABD limanındaki bazı operasyonların devrini ertelemeyi önerdi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle