Dünya Haberleri

DÜNYA

  Dövülen kadına iltica hakkı

  Hürriyet Haber
  08.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Dünyanın herhangi bir yerinde aile içinde şiddete maruz kalan kadınlar, ABD'ye iltica edebilecek.

  Adalet Bakanlığı ile Göç ve Vatandaşlığa Kabul Dairesi'nin yasa önerisi, aile içi şiddetin kurbanlarının, bir toplumsal grubun üyeleri olarak değerlendirilmelerini öngörüyor.

  ABD'de göçmen yasasına göre, iltica talepleri kabul edilebilecek 5 grup bulunuyor. Söz konusu gruplara dahil olanların din, ırk, milliyet, siyasi görüş ve belli bir toplumsal gruba üyelik yüzünden ülkelerinde zulüm gördüklerini kanıtlamaları gerekiyor.

  ''Belli bir toplumsal gruba üyelik'' kategorisinin kapsamı yıllar geçtikçe gelişiyor. ABD, homoseksüllerin baskı görme iddialarını 1994'te kabul etmişti. Kadın sünnetine maruz kalanlar da 1996'dan bu yana sığınma hakkı elde edebiliyor.

  Söz konusu değişiklikle, kadınların cinsiyetleri yüzünden zulüm gördükleri kabul edilmiş oluyor. Ancak yine de iltica başvurusunda bulunan kadınların aile içi şiddetin kurbanı olduklarını, şiddetin devam edeceğini, ülkesinin kendisini koruyamadığını ya da korumaya istekli olmadığını kanıtlaması gerekiyor.

  Böylece ABD de, kadının şiddet görmesini toplumsal cinsiyet meselesi olarak kabul eden Kanada, İngiltere, Avustralya ve Yeni Zelanda gibi ülkelerin yanında yer almış olacak.

  Mor Çatı sponsor arıyor
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı